E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Ulica św. Wojciecha

Dla Mieszkańca
Ulica św. Wojciecha

Dzięki współpracy z Jackiem Kucharczykiem, autorem fanpage'a "Koloryzacja starych fotografii" będziemy prezentować stare zdjęcia Opola, które zyskały nowy blask i życie. To istna podróż wehikułem czasu do dawnego Oppeln. Do każdego zdjęcia Muzeum Śląska Opolskiego przygotowało komentarz o danym budynku czy ulicy. Zapraszamy do podróży w czasie.

Ulica św. Wojciecha jest jedną z najstarszych w Opolu. Została wytyczona już w XIII wieku. Przez wieki była nazywana różnie: Berggasse (zaułek Górny), Judengasse (zaułek Żydowski), Obergasse (zaułek Podgórny), Dominikanergasse (zaułek Dominikański), Jesuitergasse (zaułek Jezuicki), Regierungsgasse (zaułek Rejencyjny) i wreszcie od 1859 roku Adalbertstrasse, czyli ulica św. Wojciecha.

Ze średniowiecznej zabudowy nie zachował się do naszych czasów żaden dom. Jedną z przyczyn były liczne pożary, które trawiły miasto w przeszłości. W 1739 roku jeden z nich zniszczył przykładowo dwie trzecie zabudowy. Dlatego na planie F. B. Wernera z ok. 1750 roku widzimy przy ul. św. Wojciecha puste parcele.

Załączona fotografia ukazuje ulicę w okresie międzywojennym. Z racji bliskości rynku znajdowało się tu wiele punktów handlowych i usługowych. Swoje warsztaty mieli tu między innymi szewcy, bednarze oraz stolarze. W 1912 roku mieściły się tu także dwa sklepy meblowe – Edmunda Corvina oraz Theodora Salangi (widoczny na zdjęciu skład konfekcyjny Heinricha Geyera nie należał do ulicy św. Wojciecha – to kamienica nr 25 przy Rynku). Do 1945 roku pod nr 14 działała gospoda Marii Spallek, pod nr 7 piekarnia Johanna Nowaka, a pod nr 6 warsztat bednarza Johanna Kopetzkiego.

 

Fotografia archiwalna: Muzeum Śląska Opolskiego

 

W 1945 roku – głównie z powodu zniszczeń spowodowanych działaniami wojsk radzieckich – nastąpiła kolejna zmiana w zabudowie ulicy. W miejsce spalonych domów postawiono nowe kamienice. Z dawnej zabudowy zachowały się cztery budynki oznaczone numerami: 7, 9, 11 i 13. Dwa z nich należą obecnie do Muzeum Śląska Opolskiego. Najstarszy dom pod numerem 6 – pochodzący z XVII wieku – stał jeszcze w latach 70. XX wieku.

Obecnie ulica św. Wojciecha obejmuje odcinek pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Staromiejską i ul. Muzealną. Domów jest jedenaście, jednak zachowano dawną numerację od 1 do 16.

 

Fotografia archiwalna: Muzeum Śląska Opolskiego

Koloryzacja: Jacek Kucharczyk „Koloryzacja starych fotografii”

 

Kontaktdaten
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lage