Certyfikat WHO ,,Miasto przyjazne starzeniu“ dla Opola

Miasto Opole w 2019 r. otrzymało certyfikat Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ,,Miast przyjaznych starzeniu".
Światowa Sieć „Miast Przyjaznych Starzeniu” skupia miasta różnej wielkości, znajdujące się w różnych częściach świata. Miasta łączy podobne podejście do polityki senioralnej – realizują szeroko rozumiane działania, mające na celu podniesienie jakości życia Seniorów. Członkostwo w ,,sieci" to przede wszystkim wiele korzyści dla miasta. Pozwala połączyć się z globalną siecią ekspertów miast przyjaznych starzeniu się, w tym najwyższych urzędników, menedżerów, jak i samych osób starszych.
Członkostwo w sieci jest formą docenienia przez WHO miast i ich dotychczasowych działań w obszarze polityki senioralnej, a przez umożliwienie wymiany dobrych praktyk - realizowanych na rzecz poprawy jakości życia seniorów - także i motywacją do kontynuowania działań. W 2007 roku ukazał się przewodnik Miast Przyjaznych Starzeniu (Global Age-friendly Cities: A Guide). Zostały w nim wskazane obszary, które według samych seniorów wymagają zmian, by udoskonalić w miastach proces aktywnego starzenia się społeczeństw . Wyróżniono osiem obszarów związanych z życiem w mieście przyjaznym starzeniu się - należą do nich: transport, mieszkalnictwo, partycypacja społeczna, szacunek i inkluzja społeczna, partycypacja społeczna i zatrudnienie, komunikacja i informacja, wsparcie społeczności i usługi zdrowotne, przestrzenie publiczne i budynki.
Wśród dobrych praktyk, które zostały docenione przez światowych ekspertów WHO znalazły się:
- wprowadzenie Karty ,,Opolski Senior";
- utworzenie Centrum Informacyjno - Edukacyjnego ,,Senior w Opolu";
- utworzenie Strony Internetowej dedykowanej seniorom: www.seniorwopolu.pl
- powstanie programu dedykowanego osobom starszym (Program Polityki Senioralnej Miasta Opola na lata 2018-2022 „Opole Seniorom”);
- utworzenie Rady Seniorów Miasta Opola;
- działania kulturalne dedykowane seniorom m.in. Opolskie Dni Seniora; Andrzejkowy Bal Seniora, Bal na Dzień Babci i Dziadka, Wybory Miss i Mistera 60+"
- działalność Klubów Seniora;
- działalność Domów Dziennego Pobytu;
- działalność Uniwersytetów III Wieku;
- uruchomienie ,,Telefonu Życzliwości 60+";
- wprowadzenie ,,Koperty Życia";
- powstanie gazety dedykowanej seniorom ,,Senior w Opolu";
- projekt ,,Kuchnia na kółkach";
- powstanie Poradni Geriatrycznej;
- usługa specjalistycznego transport dla osób niepełnosprawnych mających trudności w poruszaniu się;
- realizacja miejskich programów zdrowotnych skierowanych do osób starszych tj.: program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy – badania densytometryczne, program bezpłatnych szczepień profilaktycznych przeciwko grypie.
Na stronie Internetowej WHO: https://extranet.who.int/agefriendlyworld/author/opole/ znajduje się profil Miasta Opola, na którym zamieszczane są informacje dot. działań na rzecz seniorów w Mieście Opolu.
Certyfikat w załączeniu.