E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Stan powietrza w Opolu – bądź na bieżąco

Dla Mieszkańca
Czyste powietrze oddech dla Opola

Zachęcamy do bieżącego śledzenia stanu powietrza w Opolu i informujemy, że ocena jakości powietrza jest prowadzona w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, natomiast dane ze stacji pomiarowych można znaleźć na stronie Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Opolu pod linkiem:
http://powietrze.opole.pios.gov.pl/

Warto też śledzić trzydniowe prognozy zanieczyszczeń powietrza udostępnianie przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska pod adresem: https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution
Ponadto, w celu poszerzenia i uszczegółowienia informacji nt. stanu jakości powietrza w poszczególnych obrębach miasta, Urząd Miasta przygotował „System monitoringu jakości powietrza dla miasta Opola”, który obejmuje dedykowany portal informacyjno – edukacyjny dostępny pod adresem: https://airly.eu/opole/ 

Obejmuje on 40 lokalizacji czujników pomiarowych, które dokonują pomiaru co 5 minut i wskazują serię zmierzonych parametrów tj.:  poziom stężenia pyłu PM2,5, pyłu PM10, temperaturę, ciśnienie i wilgotność. Wszystkie te dane są dostępne dla mieszkańców w formie mapy z „buźkami”, po kliknięciu kursorem na „buźkę” w wybranej lokalizacji, wyświetlane są zmierzone przez dany czujnik parametry oraz zalecenia dotyczące aktywności na zewnątrz pomieszczeń, ze względu na aktualne warunki w danej lokalizacji.  Na stronie można znaleźć dane pomiarowe historyczne dla każdego czujnika oraz prognozę zanieczyszczenia pyłem PM10 na kolejne 24 godziny opracowaną na podstawie pomiarów historycznych oraz modelowania.

Dodatkowo dane z systemu udostępnione są za pośrednictwem dedykowanej aplikacji na telefon „Powietrze w Opolu”, która jest do pobrania z Google Play lub iOS i zainstalowania na telefonie komórkowym. Aplikacja zawiera wszystkie informacje o jakości powietrza dostępne na stronie, umożliwia też dodanie wybranych lokalizacji do ulubionych, tak by każdy mógł na bieżąco obserwować jakość powietrza w wybranej lokalizacji np. w  miejscu zamieszkania i pracy.  

Aplikacja na telefon dostępna jest dla systemu Android oraz iOS:

Przycisk Google Play                       Przycisk App Store

Kontaktdaten
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa
Pl. Wolności 7-8 / ul. Krawiecka 13
45-018 / 45-023 Opole
77 45 11 940 / 77 44 61 084
osr [at] um.opole.pl
Lage