E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Opole wysoko w rankingu samorządów

Dla Mieszkańca
Prezydent Opola odbiera nagrodę za zrównoważony rozwój Opola

Opole awansowało z 10 na 4 miejsce w zestawieniu zrównoważonego rozwoju jednostek samorządu terytorialnego w kategorii miast na prawach powiatu.

Wyróżnienie zostało odebrane przez prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się już po raz siedemnasty, podczas konferencji „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Jednostek Samorządu Terytorialnego” w Warszawie.

Tegorocznym zwycięzcą w kategorii miast na prawach powiatu została Warszawa, drugi jest Rzeszów, a trzecie Świnoujście. Tuż za najlepszą trójką uplasowało się Opole. Wyprzedziliśmy tym samym takie miasta jak: Poznań, Katowice, Zielona Góra, Wrocław, Krosno i Płock. One także znalazły się w czołowej dziesiątce.

– Wyróżnienie bardzo nas cieszy. Tym bardziej, że ranking stworzyli specjaliści i jest bardzo obiektywny, gdyż bazuje na twardych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Ranking pokazuje, że Opole cały czas się dynamicznie rozwija. To nie tylko sukces samorządu, ale wszystkich Opolan – podsumował Arkadiusz Wiśniewski.

Podstawą rankingu jest 15 wskaźników obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochrony środowiska. Ranking uwzględnia wszystkie polskie miasta i gminy, a materiałem źródłowym są niezależne dane GUS.

Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1 tys. mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1 tys. mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

Wyniki rankingu odzwierciedlają, w sposób wiarygodny i przekrojowy, rozwój polskich jednostek samorządu lokalnego. Organizatorami konferencji są: Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP, Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

 

Kontaktdaten
Urząd Miasta Opola
ul. Rynek 1A
45-015 Opole
77 45 11 800
urzad [at] um.opole.pl
Lage