E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Dzielnica VII Groszowice, Grotowice, Nowa Wieś Królewska

Dla Mieszkańca
Dzielnica VII Groszowice, Grotowice, Nowa Wieś Królewska

HISTORIA
 
Dzielnica powstała z połączenia Groszowic, Grotowic i Nowej Wsi Królewskiej. Nowa Wieś Królewska historią sięga do 1295 r,, a częścią Opola jest od 1955. Groszowice do Opola zostały włączone w 1965 r. 
Niegdyś w Groszowicach działała jedna z najstarszych w Europie cementowni. Zakład funkcjonował w latach 1872-1999 pod nazwą „Cementownia Groszowice”. Początki Grotowic natomiast datuje się na 1770 r., kiedy na mocy edyktu króla Prus Fryderyka II, na potrzeby gospodarki leśnej, ustanowiono osadę Graevenorth. Grotowice przyłączono do Opola w 1974 r.

CIEKAWOSTKI

•    Bardzo ważnym miejscem w Nowej Wsi Królewskiej jest budynek przy 
ul. Jagiellonów 41. To w nim w 1953 roku otwarto kino „Bolko”, w którym było 255 miejsc dla widzów. Starsi mieszkańcy dzielnicy z rozrzewnieniem mogą wspominać projekcje filmowe, a zwłaszcza niedzielne poranki. W 1990 roku w miejsce kina powstała siłownia „Spartakus” dobrze znana wielu opolanom. Była bowiem pierwszą profesjonalną siłownią w mieście. 
•    Na terenie dzielnicy znajduje się kąpielisko „Bolko”. Powstało ono całkiem niedawno w miejscu wyrobiska marglu. Cementownia „Bolko” działała do 1979 roku. Potem margiel z wyrobiska był przewożony do Cementowni „Groszowice”. W 1997 roku, kiedy Opole nawiedziła powódź, to woda z Odry przerwała wały i wlała się do wyrobiska zatapiając m.in. koparkę czy też kolejkę wąskotorową. Podjęto decyzję, że woda nie zostanie już wypompowana. Nie miałoby to kompletnie żadnego sensu. Powstał bardzo ładny akwen z czystą wodą. Kilka lat temu zrewitalizowano jego okolice. Powstała plaża, pomost, budynek socjalny, wybudowana została ścieżka rowerowa prowadząca na kąpielisko. Jest też sztucznie utworzona wyspa lęgowa dla ptaków. Po Cementowni „Bolko” pozostał charakterystyczny komin, a w miejscu gdzie ona była powstały budynki mieszkalne. 
•    W Grotowicach rośnie najstarsza lipa w Polsce. Ma ona 600 lat i prawdopodobnie „pamięta” śmierć Księcia Jana Dobrego. Drzewo jest pomnikiem przyrody. W 2012 r zamontowano stalową podporę i odciąg. W 2018 roku została wybudowana konstrukcja, która kompleksowo zabezpiecza drzewo przed jego złamaniem. 
•    Na terenie dzielnicy przy ul. Granicznej znajduje się cmentarz żydowski. Został założony w 1822 roku. Zachowało się na nim około 150 nagrobków, a najstarszy pochodzi z 1840 roku. Cmentarz jest panteonem opolskich Żydów. Spoczywają na nim: rabini, kupcy, lekarze, aptekarze, adwokaci, przedsiębiorcy. Nagrobki są w języku hebrajskim i niemieckim.

SKŁAD RADY:

1.    Andrzej Nakonieczny, Grotowice
2.    Małgorzata Oleszycka, Grotowice
3.    Anna Kusakiewicz – Dawid, Grotowice – Przewodnicząca Rady
4.    Brygida Wielgosz, Grotowice
5.    Magdalena Chudzicka – Główka, Grotowice
6.    Samanta Stachowicz, Grotowice - Zastępca Przewodniczącej Zarządu
7.    Arkadiusz Dudek, Grotowice – członek Zarządu
8.    Joachim Laxy, Groszowice
9.    Grzegorz Czioska, Groszowice
10.    Joanna Okos,  Groszowice
11.    Mariola Skrzypczyk, Groszowice – Przewodnicząca Zarządu
12.    Henryk Bąk, Groszowice – członek Zarządu
13.    Marcin Gambiec, Groszowice – Wiceprzewodniczący Rady
14.    Bogna Szafraniec, Groszowice
15.    Tadeusz Pabisiak, Nowa Wieś Królewska – członek Zarządu

Dane kontaktowe: dzielnica7atdzielnice [dot] opole [dot] pl
 

Zubehör
Tags
Kontaktdaten
Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
45-064 Opole
77 446 15 70 / 77 446 15 74
ngo [at] um.opole.pl

dzielniceatum [dot] opole [dot] pl

 

 

 

Lage