E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Dostępność w urzędzie
Tekst prosty do czytania ETR
Tłumacz języka migowego

Dzielnica XII Bierkowice, Półwieś, Sławice, Wrzoski

Dla Mieszkańca
Dzielnica XII Bierkowice, Półwieś, Sławice, Wrzoski

HISTORIA
 
W skład dzielnicy wchodzą 4 dawne samodzielne miejscowości. Najwcześniej, bo już w 1936 r. włączona została Półwieś – miejscowość wzmiankowana już w 1295 r.  jako Dimidia Villa. Bierkowice na skutek procesów urbanizacyjnych zostały włączone do miasta w 1975 r. Wzmiankowane były już w 1295 r. w księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego jako wieś na prawie polskim. Jeszcze wcześniej, bo w 1198 r. wzmiankowane były Sławice, które to samodzielną miejscowością pozostawały do ostatniego powiększenia Opola w 2017 r. Wtedy też częścią Opola stały się Wrzoski.
 
CIEKAWOSTKI

•  W Sławicach znajduje się wpisany na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa park dworski pochodzący z XVIII wieku. W majątku znajdował się pałac i park hrabiny von Einer. Pałac został zniszczony podczas II wojny światowej. Po posiadłości hrabiny pozostały tylko ruiny muru ogradzającego pałac Muzeum Wsi Opolskiej znajdujące się w Bierkowicach jest niezwykle chętnie odwiedzanym miejscem. Tłumy można tam zobaczyć zwłaszcza podczas corocznego Jarmarku Wielkanocnego. Skansen został utworzony w 1961 roku. Cztery lata później rozpoczęto prace związane z budową ekspozycji stałej, a w 1970 roku udostępniono tereny muzeum zwiedzającym. Główną część ekspozycji stanowią przeniesione i odbudowane obiekty architektury wiejskiej funkcjonujące w okresie od XVIII do początków XX wieku. Są to: budynki mieszkalne, stodoły, spichlerze, młyn, wiatraki, kuźnia, kościół, karczma i szkoła.
•  Półwieś w świadomości opolan funkcjonuje głównie jako ta część miasta, w której znajduje się cmentarz komunalny. W ostatnich latach wiele się jednak w niej zmieniło. Powstało wielkie Centrum Handlowe „Karolinka”, a także zaczęła funkcjonować strefa ekonomiczna, w której powstało kilkanaście fabryk i zakładów pracy. W sąsiedztwie „Karolinki” powstały: Park Naukowo-Technologiczny i Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, a obok nich ma stanąć nowoczesny stadion piłkarski o pojemności około 12 tys. osób. Wraz z kompleksem boisk treningowych. Obok Centrum Wystawienniczo-Kongresowego znajduje się duży teren, który świetnie nadaje się na przeprowadzanie dużych koncertów. Pod koniec wakacji w 2019 r. impreza z udziałem gwiazd muzycznych z Polski i zagranicy zgromadziła na nim około dziewięciu tys. osób. Teren ten w przyszłości ma także służyć jako parking dla kibiców oglądających mecze na nowym stadionie. Na Półwsi powstawały też w ostatnich latach budynki mieszkalne. Zarówno wielorodzinne, w zabudowie szeregowej, jak i jednorodzinne.    

SKŁAD RADY:

 1. Barbara Rak – Durkalec, Półwieś – członek Zarządu
 2. Piotr Los, Wrzoski
 3. Ireneusz Racławicki, Wrzoski
 4. Bartosz Kulig, Wrzoski - Zastępca Przewodniczącego Zarządu
 5. Dariusz Ebisch, Półwieś
 6. Konrad Kotula,  Sławice
 7. Ingryda Pietras, Sławice
 8. Małgorzata Warsitz, Sławice – Przewodnicząca Zarządu
 9. Jan Damboń, Sławice – Wiceprzewodniczący Rady
 10. Józef Moch, Bierkowice
 11. Damian Picz, Bierkowice – członek Zarządu
 12. Rudolf Szymainda, Bierkowice
 13. Aleksandra Sławek, Półwieś
 14. Krzysztof Cebula, Półwieś – Przewodniczący Rady
 15. Izabela Król, Półwieś

Dane kontaktowe: dzielnica12atdzielnice [dot] opole [dot] pl

Zubehör
Tags
Kontaktdaten
Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
45-064 Opole
77 446 15 70 / 77 446 15 74
ngo [at] um.opole.pl

dzielniceatum [dot] opole [dot] pl

 

 

 

Lage