Budzet Obywatelski baner[0]

O budżecie

Dla Mieszkańca

Budżet obywatelski (inaczej: budżet partycypacyjny) to proces, który umożliwia mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje władz miasta o przeznaczeniu części środków publicznych na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców Opola.

Historia budżetów partycypacyjnych sięga swoimi korzeniami lat '80. Pierwszy raz narzędzie takie zostało zastosowane w mieście Porto Alegre (Brazylia). Obecnie taka forma partycypacji stosowana jest w wielu krajach na całym świecie. Choć tematyka budżetów obywatelskich została wielokrotnie opisana przez naukowców, nie istnieje jeden powszechnie obowiązujący model budżetu partycypacyjnego. Wszystko zależy od tego, w jakim celu się go wprowadza i jakim celom ma służyć.

W Opolu budżet obywatelski istnieje od 2015 roku. Pula środków w VI edycji Budżetu Obywatelskiego Opola w 2020 roku wynosi 5 milionów 200 tysięcy złotych, w tym: na projekty ogólnomiejskie przeznaczono 1 milion złotych, a na projekty dzielnicowe  cztery miliony dwieście tysięcy złotych.

Szczegółowe informacje o budżecie obywatelskim Opola są dostępne na stronie internetowej: https://bo.opole.pl

Kontaktdaten
Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
45-064 Opole
77 446 15 70 / 77 446 15 74
ngo [at] um.opole.pl

dzielniceat[1]um [dot] opole [dot] pl

 

 

 

Lage
Tags
CDO
BO
budżet

Source url: https://www.opolet1.umopole.stronazen.pl/de/node/516

Anhänge
  • [0] https://www.opolet1.umopole.stronazen.pl/sites/default/files/styles/content_image/public/field_header_image/Mieszkaniec/BO.jpg?itok=JBlMxuBV
  • [1] https://www.opolet1.umopole.stronazen.pl/modules/contrib/spamspan/image.gif