
Zamek Piastowski
Stał dostojnie przez siedem stuleci na wyspie Pasiece. Budowę zamku rozpoczął książę Kazimierz I około 1217 roku, a kolejni Piastowie kontynuowali jego dzieło. Okazała budowla była siedzibą opolskich Piastów aż do 1532 roku, kiedy to zmarł bezpotomnie książę Jan II Dobry.
Od tego czasu zamek zaczął popadać w ruinę. Wielokrotnie co prawda go naprawiano i remontowano, a w XVI wieku otoczono nowymi fortyfikacjami, niemniej brak stałego gospodarza mu nie służył. Dopiero w XIX wieku zamek postanowiono wyremontować. Ulokowano w nim w 1860 roku część biur Rejencji Opolskiej. Na początku XX wieku zamek rozbudowano o nowe skrzydło. Po I wojnie światowej zamek przestał być dla urzędników atrakcyjny, w 1928 roku postanowiono go rozebrać. Zachowano jedynie Wieżę Piastowską – obecnie jeden z symboli Opola i jeden z najlepszych punktów widokowych. Wewnątrz wieży w dawnych wiekach mieściły się loch, kuchnia, izba, sala i wartownia. W ostatnich latach Wieżę Piastowską gruntownie wyremontowano i wyposażono m.in. w multimedialne ekspozycje dotyczące m.in. historii Opola i Zamku. Rozciąga się stąd piękna panorama miasta. To obowiązkowy punkt wszystkich wycieczek do Opola.
[1]
Zamek Piastowski, grafika, Czechy, ok. 1885 roku.
[2]
Zamek Piastowski, rys. W. Thiele, ok. 1930 roku.
[3]
Zamek Piastowski i fragment parku zamkowego, widok od strony południowo-zachodniej, 1901 rok.
[4]
Widok od strony stawu zamkowego, lata 20. XX wieku.
[5]
Zamek Piastowski w latach 20. XX wieku.
[6]
Zamek Piastowski w latach 20. XX wieku.
[7]
Zamek Piastowski, fot. Max Glauer, 1928 rok.
[8]
Zamek Piastowski i ulica Zamkowa, 1890 rok.
[9]
Rozbiórka Zamku Piastowskiego, 1929 rok.
[10]
Ulica Zamkowa po rozbiórce Zamku Piastowskiego, ok. 1930 rok.
[11]
Wieża Piastowska obecnie, fot. P. Uchorczak
[12]
Wieża Piastowska obecnie, fot. P. Uchorczak
[13]
Wieża Piastowska obecnie, fot. P. Uchorczak
Fotografie pochodzą z Albumu "Opole miasto z różnych perspektyw" wydanego z okazji 800-lecia Opola przez Muzeum Śląska Opolskiego i Miasto Opole w 2017 roku.