E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Opolska Wenecja, fot. P. Szpala

Naturalnie, że w Opolu! Scenariusz wycieczki po mieście i okolicach

Dla Turysty
Panorama Starego Miasta

Opole to miasto o niepowtarzalnej atmosferze, pełne zielni i atrakcyjnych miejsc do zwiedzania, jak ZOO Opole, Amfiteatr oraz Muzeum Polskiej Piosenki. Również okolice  obfitują w wyjątkowej urody atrakcje: Park dinozaurów w Krasiejowie oraz uznany za jeden z najpiękniejszych pałaców w Polsce - Zamek w Mosznej. Skorzystajcie z gotowego scenariusza na bezpieczną wycieczkę do Opola w waszym ulubionym rytmie!

Panorama centrum Opola
Panorama centrum Opola. W tle Wieża Piastowska oraz opolska Starówka.

Dzień pierwszy (Piątek)

Popołudniowy rekonesans – 4 godz.

Opole to niekwestionowana Stolica Polskiej Piosenki. Aby się o tym przekonać zacznijcie zwiedzanie od legendarnego Amfiteatru Tysiąclecia, w którym od 1963 roku odbywa się Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki (KFPP). Stojąc na scenie poczujecie siłę tego wyjątkowego miejsca, które wykreowało dziesiątki artystów i setki przebojów! Na teren Amfiteatru wejdziecie nieodpłatnie.

amfiteatr, fot. P. Szpala

 

Muzeum Polskiej Piosenki mieszczące się we wnętrzach amfiteatru, to prawdziwa perełka w skali naszego kraju. Nowoczesna i w pełni multimedialna ekspozycja przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. To prawdziwa gratka dla fanów polskiej muzyki rozrywkowej i opolskich festiwali!

 

 

Na wieczór polecamy spacer po Starym Mieście. Kameralny, otoczony pięknymi stylowymi kamieniczkami opolski Rynek, to jeden z najbardziej urokliwych zakątków w mieście. Jego sercem jest Ratusz – wzorowany na florenckim Pałacu Vecchio. Nieopodal niego można podziwiać Aleję Gwiazd Polskiej Piosenki, która liczy ich już ponad 60. Swoje gwiazdy mają tu m.in. Czesław Niemen, Maryla Rodowicz i Edyta Górniak.
 

Rynek - ratusz

 

Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki

 

 

Zwieńczeniem wieczoru będzie spacer wzdłuż Opolskiej Wenecji rozciągniętej nad pięknym Kanałem Młynówka. Malownicze kamieniczki, wzniesione na fundamencie średniowiecznych murów miejskich, odbijające się w lustrze wody tworzą bajkowy widok. Kilka lat temu wzdłuż brzegów Młynówki zaaranżowano piękne bulwary. Mają one ponad kilometr długości i prowadzą wzdłuż zabudowań starego miasta aż do Wyspy Bolko.

 

 

 

Panorama nocą, fot. J. Małkowski

 

Dzień drugi (Sobota)

Rodzinna przygoda – 3 godz.

Sobotni poranek warto rozpocząć wizytą w Opolskim Ogrodzie Zoologicznym. To z pewnością miejsce, w którym można spędzić wiele godzin nie nudząc się ani minuty. Znajduje się na uwielbianej przez mieszkańców Wyspie Bolko – miejscu aktywnego wypoczynku i relaksu. Wycieczka do ZOO to fauna i flora całego świata w pigułce. Wędrując uroczymi ścieżkami, można spotkać dostojne żyrafy, słodkie pandy rude, zwinne pumy, eleganckie zebry, sympatyczne mrówkojady i wiele gatunków małp i małpiatek. Jest tu również basen z uchatkami kalifornijskimi i wybieg dla egzotycznych goryli. Najnowszą atrakcją są lwy angolskie i tygrysy syberyjskie. Jeden z największych i najnowocześniejszych wybiegów dla wielkich kotów dostarczy niezapomnianych emocji.  

 

Wyspa Bolko, fot. A. Parkitna

 

Żyrafy, fot. J. Małkowski

 

Lemury, fot. A. Parkitna

 

Uchatki kalifornijskie, fot. A. Parkitna

 

Lwy

 

 

Opole z historią w tle – 1,5 godz.

Po opolskim safari czas na odkrycie historycznej strony miasta. Symbolem wielowiekowej przeszłości Opola jest XIV-wieczna Wieża Piastowska. W jej wnętrzu można oglądać multimedialną wystawę poświęconą dziejom Opola, a ze szczytu podziwiać panoramę miasta. Nieopodal wieży polecamy spacer przy Stawie Zamkowym, który jest pozostałością po dawnej fosie otaczającej Zamek Piastowski. W rytm polskich przebojów gra tam multimedialna fontanna muzyczna, nie tylko strumieniami wody, ale także bogactwem barw. Jedną z najbardziej tajemniczych budowli miasta jest natomiast Zamek Górny, wzniesiony w XIV wieku przez księcia Władysława Opolczyka. Wraz z przewodnikiem poznasz historię zamku, jak również całego średniowiecznego Opola.

 

Staw Zamkowy z grającą fontanną, fot. P. Szpala

 

Zamek Górny, fot. P. Supernak

 

Kulturalny wieczór – 1 godz.

Na zakończenie dnia warto wybrać się do Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, który zaliczany jest do najlepszych scen lalkowych w Polsce. Doceniany przez krytyków i widzów w całym kraju za spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ten jeden z najstarszych polskich teatrów lalek założony w 1937 roku przez Alojzego Smolkę, od początku był miejscem spotkań dla wielu wybitnych artystów.

 

OTLiA, fot. J. Stemplewski

 

fot. arch. OTLiA

 

A dla wszystkich, których interesuje to, co nowe w świecie sztuki obowiązkową pozycją będzie Galeria Sztuki Współczesnej. Opolska GSW od lat prezentuje najciekawsze zjawiska w sztuce polskiej oraz międzynarodowej. Galeria organizuje wystawy młodych twórców i projekty ukazujące klasyków współczesności.

 

fot. arch GSW

 

 

GSW

 

Dzień trzeci (Niedziela)

Śladami dinozaurów – Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie – 4 godz.

Jurapark w Krasiejowie jest położony niespełna 27 km od Opola (czas dojazdu to tylko 35 min). To największy park dinozaurów w Europie, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, m.in.: 300-metrowy Tunelu Czasu, multimedialny Parku Nauki i Ewolucji Człowieka, Pawilon Paleontologiczny ze skamieniałościami sprzed 230 mln lat czy prehistoryczne Oceanarium. Spacerując po parku (trasa po wyrobisku liczy 1500 m) zobaczycie ponad 200 modeli dinozaurów w skali 1:1. Moc atrakcji dopełniają parki rozrywki, plaża, małpi gaj, plac zabaw oraz kino emocji 5D.

 

W bajkowym pałacu – Zamek w Mosznej – 4 godz.

Zamek w Mosznej to bajeczna rezydencja, znajdująca się ok. 30 km od Opola. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych na Opolszczyźnie. Zabytkowa budowla posiada 365 pomieszczeń oraz 99 wież i wieżyczek. Do tego otacza ją sporych rozmiarów park, w którym odnajdziecie trzystuletnie okazy dębów oraz azalie i ponad stuletnie różaneczniki. Historyczne komnaty zamkowe dostępne są dla zwiedzających przez cały rok, a park pałacowy najpiękniej wygląda wiosną i latem.

 

Zamek Moszna

 

Zamek Moszna

 

Popołudnie na opolskim Akropolu z nutką historyczną – 2 godz.

Wracając do Opola kierujcie się w stronę Rynku i ul. Św. Wojciecha. Dotrzecie do Muzeum Śląska Opolskiego, które ma ponad stuletnią historię. To tu można zobaczyć makietę Opola z połowy XVIII wieku oraz zbiory niezwykłych wykopalisk z pradawnej osady na opolskim Ostrówku. W Kamienicy Czynszowej przekonacie się, jak żyło się jej mieszkańcom w XIX wieku. Prezentowanych jest tam 5 mieszkań, każde w stylu, który obowiązywał w meblarstwie w latach 1890 – 1965.

 

Muzeum Śląska Opolskiego

 

Makieta

 

Kamienica Czynszowa

 

Kamienica Czynszowa

 

Tuż obok muzeum położone jest Wzgórze Uniwersyteckie nazywane opolskim Akropolem. W jego wschodniej części znajduje się zakątek nazywany Skwerem Artystów, w którym ustawiono kilka współczesnych rzeźb twórców związanych z Opolem. Prócz Osieckiej, Niemena czy Grechuty – wielkich gwiazd festiwali opolskich – jest tu również pomnik poety Jonasza Kofty, czy reformatora teatru tworzącego w Opolu - Jerzego Grotowskiego. Do dziś na wzgórzu stoi piękna Studnia Św. Wojciecha - patrona Opola.

 

Swer artystów

 

Studnia Św. Wojciecha, fot. P. Szpala

 

Dzień czwarty (Poniedziałek)

Sielskie klimaty – Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach  - 2 godz.

Bierkowicki skansen to historia opolskiej wsi z okresu XVIII-XX wieku. Na ogromnym, zadrzewionym terenie można zobaczyć kompletnie zrekonstruowane zagrody z drewnianymi, urządzonymi chatami. Poza domami znajdują się tu zabytkowe budynki użyteczności publicznej: kościół, kapliczki, wiejska szkoła, karczma, a nawet kuźnia i dwa piękne wiatraki. Opolski skansen to miejsce, w którym niemal przez cały rok można odetchnąć od zgiełku miasta.

 

Muzeum Wsi Oposlkie, fott. P. Uchorczak

 

Muzeum Wsi Opolskiej

Pod żaglami – Jeziora Turawskie – 1,5 godz.

Idealnym miejscem na odpoczynek są także Jeziora Turawskie znajdujące się zaledwie 20 km od Opola. To także najchętniej wybierana przez Opolan trasa rowerowych wycieczek. Cztery jeziora (Duże, Średnie, Mała i Srebrne), piękne lasy, bogata infrastruktura turystyczna z restauracjami, przystaniami żeglarskimi i wypożyczalniami sprzętu wodnego, i oczywiście liczne ścieżki rowerowe – to wszystko sprawi, że nie będziecie się tu nudzić. Piękne okolice zachęcają do długich spacerów i eksplorowania okolicy.

 

Turawa

 

 

Turawa

 

 

Informacje praktyczne

Jak dotrzeć do Opola?

Zabytkowy Dworzec PKP znajduje się w ścisłym centrum miasta. Dzięki czemu większość atrakcji turystycznych jest na wyciągnięcie ręki i dotrzesz do nich komunikacją miejską lub pieszo. Opole jest bardzo dobrze skomunikowane z innymi miastami w Polsce dzięki bliskości autostrady A4.  Poruszając się samochodem pamiętaj o strefie płatnego parkowania obowiązującej w tygodniu w godz. 8.00 – 17.00. Możesz pobrać „zerowy” bilet, który upoważnia do bezpłatnego postoju przez 15 minut.

Gdzie się zatrzymać?

Zatrzymaj się w jednym z wielu hoteli, hosteli, apartamentów czy studio. Bazę wybranych obiektów znajdziecie na naszej stronie: www.opole.pl/dla-turysty/gdzie-spac

Gdzie zjeść?

Zjedz pyszny obiad lub wypij kawę w jednej z klimatycznych restauracji i pubów na terenie miasta. Prezentację wybranych lokali znajdziesz tutaj: www.opole.pl/dla-turysty/gdzie-zjesc

 

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja