Zdjęcie Krzysztofa Dzikowskiego[0]

Krzysztof Dzikowski

Dla Mieszkańca

Tekściarz, scenarzysta filmowy, literat. Ukończył filologię polską, scenopisarstwo, a także Warszawską Szkołę Fotografii. Jest autorem tekstów największych przebojów muzyki rozrywkowej lat 60. i 70. Pełni funkcje: Prezesa Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, Przewodniczącego Związku Zawodowego Twórców Kultury, Przewodniczącego Branży Kultury w Forum Związków Zawodowych i Członka Rady Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jest także patronem powstałej w 2014 r. Fundacji im. Krzysztofa Dzikowskiego, która wspiera i promuje dorobek młodych artystów, będących u progu kariery.
Najwięcej tekstów piosenek napisał dla Czerwonych Gitar i Seweryna Krajewskiego, m.in.: „Anna Maria”, „Ciągle pada”, „Niebo z moich stron”, „Dzień jeden w roku”. Ponadto jest autorem słów utworów z repertuaru: Kasi Sobczyk – „Mały Książę”, „Nie wiem czy to warto”, Czesława Niemena – „Ten los, zły los”, „Przyjdź w taką noc”, Ireny Jarockiej – „Gondolierzy znad Wisły”, „Śpiewam pod gołym niebem”. To tylko niewielka część autorskiego dorobku Krzysztofa Dzikowskiego, który jako tekściarz zadebiutował w 1963 r.
Na III KFPP w 1965 r. piosenka autorstwa Dzikowskiego pt. „Nie wiem czy to warto”, którą wykonała na opolskiej scenie Kasia Sobczyk, zwyciężyła w kategorii piosenek rozrywkowych. Dwa lata później, w 1967 r., na V KFPP w Opolu wyróżniona została piosenka „Mały Książę” również w wykonaniu Kasi Sobczyk.
Na jubileuszowym 50. KFPP w Opolu w 2013 r. Krzysztof Dzikowski otrzymał Nagrodę Honorową Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A. i miasta Opola – „Ikona Festiwalu”, przyznawaną najwybitniejszym osobowościom opolskiego festiwalu. Podczas 53. KFPP w Opolu w 2016 r. twórca odsłonił w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki pamiątkową gwiazdę swojego imienia.

 

контактні дані
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
місце
теги
Krzysztof Dzikowski
Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki
aleja gwiazd
KFPP
Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki

Source url: https://www.opolet1.umopole.stronazen.pl/uk/node/10041

Вкладення
  • [0] https://www.opolet1.umopole.stronazen.pl/sites/default/files/styles/content_image/public/field_image/2021-08/Krzysztof%20Dzikowski%2C%20fot.%20S%C5%82awomir%20Mielnik%2C%20mpp_3380_301.jpg?h=5d95afac&itok=JXmMHF1n