Dzielnica V Gosławice, Malinka[0]

Dzielnica V Gosławice, Malinka

Dla Mieszkańca

HISTORIA
 
Dzielnica powstała z połączenia Malinki i Gosławic. Gosławice zanim stały się częścią miasta Opola, były samodzielną miejscowością. Notowane już w 1254 r. jako Goslavitz, w 1301: villa Goslavici. W 1303 roku wspomniano Gosławice jako wieś płacącą biskupowi dziesięciny z czterech zbóż. Od 1974 r. Gosławice są dzielnicą Opola.
Malinka natomiast, to osiedle wybudowane w latach 80-tych XX w. na gruntach Kolonii Gosławickiej. Przeważająca zabudowa to bloki z tzw. wielkiej płyty.
 
CIEKAWOSTKI

Na terenie dzielnicy od 2018 roku działa Park Edukacyjno-Sensoryczny. Składa się on z pięciu stref: wzroku, słuchu, smaku, węchu oraz dotyku, a znajduje się u zbiegu ulic Tarnopolskiej i Lwowskiej. Na terenie parku znajduje się zewnętrzna siłownia z urządzeniami fitness, a także boisko sportowe. Park opracowano z myślą o potrzebach rozwojowych osób niepełnosprawnych. Pełni funkcję dydaktyczną oraz terapeutyczną. Każdy zakątek służy innemu doświadczaniu i pobudza inne zmysły człowieka. 
Najbardziej charakterystycznym budynkiem Gosławic jest kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Zbudowano go w 1933 roku staraniem Józefa Kubisa, proboszcza parafii św. Krzyża czyli Katedry. Gosławice będące wtedy odrębną miejscowością mocno się wówczas rozrastały i duża odległość od kościoła sprawiała, że mieszkańcy chcieli mieć bliżej własny. Ołtarz główny pochodzi z opolskiego kościoła św. Sebastiana. 
Dzielnica od kilku lat przeżywa boom mieszkaniowy. Powstają nowe budynki mieszkalne, ale też domy w zabudowie szeregowej czy jednorodzinnej. Można się spodziewać, że ten trend będzie utrzymany w najbliższych latach, bo do zagospodarowania jest jeszcze sporo terenów pod budownictwo mieszkaniowe.
W Gosławicach dokonano jednego z najstarszych odkryć archeologicznych na terenie obecnego Opola. W 1885 roku podczas budowy jednej ze stodół przy ul. Żytniej odkryto bogato wyposażony grób z I wieku. Należał on prawdopodobnie do księcia plemienia Wandalów, przedstawiciela dawnych plemion germańskich.  
Najbardziej charakterystycznym budynkiem Malinki jest tzw. „gigant”. To 10-piętrowy blok przy ul. Piotrkowskiej 1, w którym znajduje się 266 mieszkań.  
W miejscu gdzie stoi market Castorama i budynki za nią, rozciągały się pola. Zimą na nich często zbierała się woda, która po zamarznięciu tworzyła lodowiska. Korzystały z nich dzieci mieszkające na Malince oraz na pobliskim osiedlu Armii Krajowej.

SKŁAD RADY:

  1. Piotr Matyszok, Gosławice – Przewodniczący Rady
  2. Przemysław Pospieszyński, Gosławice – członek Zarządu
  3. Michaela Labisz,  Gosławice – Zastępca Przewodniczącej Zarządu
  4. Ryszard Kansy, Gosławice
  5. Agnieszka Kostrzewska,  Gosławice
  6. Aleksandra Pacholik, Malinka
  7. Małgorzata Jarosz–Basztabin, Malinka – Przewodnicząca Zarządu
  8. Aleksandra Jarosz, Malinka
  9. Rafał Świstuń, Malinka – Malinka
  10. Piotr Chwastowski, Malinka – Wiceprzewodniczący Rady
  11. Marta Wojtas, Malinka
  12. Andrzej Dylski, Malinka
  13. Magdalena Świstuń, Malinka
  14. Anna Szczepanowska, Malinka – członek Zarządu
  15. Magdalena Hubalek, Malinka

Dane kontaktowe: dzielnica5at[2][1]dzielnice [dot] opole [dot] pl
 

контактні дані
Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
45-064 Opole
77 446 15 70 / 77 446 15 74
ngo [at] um.opole.pl

dzielniceat[2][1]um [dot] opole [dot] pl

 

 

 

місце
вкладення
теги
CDO
dzielnice

Source url: https://www.opolet1.umopole.stronazen.pl/uk/node/507

Вкладення
  • [0] https://www.opolet1.umopole.stronazen.pl/sites/default/files/styles/content_image/public/field_header_image/Mieszkaniec/Dzielnica%20V_0.jpg?h=fbf66aa4&itok=phXy7wx-
  • [1] https://www.opolet1.umopole.stronazen.pl/modules/contrib/spamspan/image.gif
  • [2] https://www.opolet1.umopole.stronazen.pl/modules/contrib/spamspan/image.gif