Zdjęcie Karina Stanka[0]

Karin Stanek

Dla Mieszkańca

Nazywana legendą bigbitu, jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat 60., żywiołowa solistka Czerwono-Czarnych, wokalistka i kompozytorka. Wylansowała takie przeboje jak „Malowana piosenka”, „Chłopiec z gitarą” czy „Jedziemy autostopem”.
Na I KFPP w Opolu w 1963 r. otrzymała wyróżnienie za debiut, a rok później na II KFPP za interpretację. Na KFPP w 1964 r. dostała także nagrodę specjalną za wykonanie piosenki „Jedziemy autostopem”. W kolejnych edycjach opolskiej imprezy była doceniana również przez publiczność. Na III KFPP w Opolu w 1965 r. w koncercie inauguracyjnym „Dobry wieczór, piosenko” wystąpiła utworem z „Tato, kup mi dżinsy”. Na XII KFPP w 1974 r. wystąpiła w koncercie inauguracyjnym – w którym zaprezentowała m.in. piosenki „Malowana piosenka” i „Chłopiec z gitarą” oraz w koncercie „Premiery” – podczas którego zaśpiewała utwór „Dyskoteka Rock”. W tym samym roku otrzymała też odznakę za zasługi dla miasta Opola. Dwa lata później piosenkarka wyjechała na stałe do Niemiec.
W 2011 r. na KFPP w Opolu największe przeboje artystki zaprezentowały m.in. Ania Wyszkoni i Halina Mlynkova. W tym samym roku w opolskiej Alei Gwiazd Polskiej Piosenki pamiątkową gwiazdę Karin Stanek odsłonili wspólnie muzyk Wojciech Korda i Anna Kryszkiewicz – długoletnia przyjaciółka i menedżerka artystki. „Jestem ogromnie wzruszona i szczęśliwa, że mogę odsłonić gwiazdę Karin, z którą pracowałam i przyjaźniłam się ponad 40 lat” – mówiła Kryszkiewicz podczas uroczystości.

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja
Tagi
Karin Stanek
Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki
aleja gwiazd
KFPP
Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki

Adres źródłowy: https://www.opolet1.umopole.stronazen.pl/dla-mieszkanca/karin-stanek

Załączniki
  • [0] https://www.opolet1.umopole.stronazen.pl/sites/default/files/styles/content_image/public/field_image/2021-08/Karin%20Stanek%2C%20fot.%20Marek%20Karewicz%2C%20mpp_2858_43.jpg?h=5bda2a08&itok=AesFQQKy