Zdjęcie Kasi Sobczyk[0]

Kasia Sobczyk

Dla Mieszkańca

Piosenkarka muzyki rozrywkowej, popularna głównie w okresie bigbitu. Karierę muzyczną rozpoczęła w 1961 r. w amatorskiej grupie Biało-Zieloni. W latach 1964–1972 występowała z zespołem Czerwono-Czarni i to z nim odnosiła największe sukcesy. Na początku lat 90. wyjechała do USA, gdzie mieszkała, koncertowała i nagrała dwie solowe płyty. Do Polski wróciła w pierwszej dekadzie XXI w. Kasia Sobczyk zmarła 28 lipca 2010 r. po długiej i ciężkiej chorobie.
Wokalistka w latach 60. z powodzeniem występowała na festiwalu w Opolu. W 1964 r., na II KFPP, za wykonanie utworu „O mnie się nie martw” otrzymała I nagrodę w kategorii piosenki rozrywkowej i tanecznej. Rok później triumfowała w kategorii piosenki rozrywkowej – za zaśpiewanie „Nie wiem czy to warto” otrzymała I nagrodę. Na IV KFPP w 1966 r. przyznano jej Nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji za wykonanie piosenki „Nie bądź taki szybki Bill”. Natomiast na V KFPP w 1967 r. za utwór „Trzynastego” swoją nagrodą wyróżniło ją Towarzystwo Przyjaciół Opola.
Symboliczną gwiazdę Kasi Sobczyk w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki na opolskim rynku odsłonił w 2010 r. syn piosenkarki, Sergiusz Fabian wraz z żoną. Podczas tej uroczystości powiedział: „To smutny i radosny dzień równocześnie. Mamie bardzo zależało na tej gwieździe w Opolu. Tu zaczęła się jej kariera. (…) Bardzo się cieszę, że tak wielu ludzi zaszczyciło swoją obecnością tę uroczystość. Mama była wokalistką zjawiskową, nie tylko na skalę polską, ale i światową, nie gorszą niż legendarna Aretha Franklin. To wielka szkoda, że nie nagra już nic więcej”.
Uroczystość odsłonięcia gwiazdy Kasi Sobczyk uświetnił występ Akademickiego Chóru Politechniki Opolskiej, który zaśpiewał największe hity artystki.

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja
Tagi
Kasia Sobczyk
Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki
aleja gwiazd
KFPP
Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki

Adres źródłowy: https://www.opolet1.umopole.stronazen.pl/dla-mieszkanca/kasia-sobczyk

Załączniki
  • [0] https://www.opolet1.umopole.stronazen.pl/sites/default/files/styles/content_image/public/field_image/2021-08/Katarzyna%20Sobczyk%2C%20fot.%20Marek%20Karewicz%2C%20mpp_2858_101.jpg?h=b56c1abd&itok=8kwAoHSU