flaga i godło[0]

Program ,,Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2022

Dla Mieszkańca

Program ,,Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2022

W dniu 21 lutego 2022 roku Gmina Opole, reprezentowana przez Pana Przemysława Zycha – Zastępcę Prezydenta Miasta Opola, zawarła z Wojewodą Opolskim umowę w sprawie  wysokości i trybu przekazywania w 2022 roku środków Funduszu Solidarnościowego na realizację zadania w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej ,,Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022.

Realizowane w ramach Programu zadania będą finansowane ze środków państwowego funduszu celowego, tj. z Funduszu Solidarnościowego. Całkowity koszt realizacji zadania wynosi: 1 482 272 zł, wartość finansowania ze środków Funduszu Solidarnościowego wynosi: 1 462 272,00 zł.

Okres realizacji: od marca 2022 roku do grudnia 2022 roku

Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2022 ma na celu zapewnienie dostępności do usługi asystenta, tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych. Celem rozpowszechniania usług
asystenta jest zwiększenie szans osób niepełnosprawnych na prowadzenie bardziej samodzielnego i
aktywnego życia. Celem nadrzędnym staje się więc dążenie do poprawy funkcjonowania osoby niepełnosprawnej w jej środowisku.

Zadania do realizacji w ramach Programu:

1. Świadczenie usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej, ma na celu pomoc uczestnikom w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, dla:
- dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
- osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o niepełnosprawności:
a) o stopniu znacznym lub
b) o stopniu umiarkowanym albo
c) traktowane na równi do wymienionych w lit. a i b

2. Zakłada się aby minimum 70% uczestników Programu stanowiły osoby wymagające wysokiego poziomu wsparcia (tj. osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci niepełnosprawne z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji), w tym osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją.

3. Zadanie realizowane będzie w formie zapewnienia usług asystenta osobistego polegających na pomocy asystenta osobom niepełnosprawnym (beneficjentom) w takich czynnościach jak:
- wykonywaniu czynności dnia codziennego dla uczestnika Programu;
- wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem Programu w wybrane przez uczestnika miejsca;
- załatwianiu spraw urzędowych;
- korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);
- zaprowadzaniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej lub przyprowadzaniu ich z niej.

Planowana liczba godzin usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej dla minimum 60 osób wynosi minimum 32 340 godzin.
 

Dane kontaktowe
Wydział Polityki Społecznej
ul. Budowlanych 4
45-005 Opole
77 44 35 751/754/757
urzad [at] um.opole.pl
Lokalizacja
Załączniki
pdf Plakat
Tagi
Fundusz Solidarnościowy
Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej
niepełnosprawny

Adres źródłowy: https://www.opolet1.umopole.stronazen.pl/dla-mieszkanca/program-asystent-osobisty-osoby-niepelnosprawnej-edycja-2022

Załączniki
  • [0] https://www.opolet1.umopole.stronazen.pl/sites/default/files/styles/content_image/public/field_header_image/Wydarzenia/Wydarzenia%20Ania/flaga_0.png?itok=k4_Fhqdn