
Plac Ignacego Daszyńskiego
Przed rokiem 1945 nazywany był Placem Fryderyka (Frierdichsplatz). Na przełomie XIX i XX wieku przy placu znajdowały się gmachy szkolne oraz duże kamienice mieszczańskie. Już wtedy był jedną z wizytówek miasta. Z licznymi rabatami kwiatowymi, poprzecinanymi alejkami otoczony dorodnymi kasztanowcami. Od listopada 1907 w jego centralnym punkcie możemy podziwiać okazałą secesyjną fontannę autorstwa rzeźbiarza Edmunda Gomanskiego.
Na szczycie fontanny, na kwiatowym impoście znajduje się postać kobieca z dzieckiem na ręku, bogini Ceres, przed wojną osłonięta ażurowym baldachimem. U jej stóp umieszczono postaci nawiązujące do głównych branż opolskiego przemysłu. Są tu dwie kobiety ze snopkami zboża i owocami, symbolizujące rolnictwo; mężczyzna z sieciami, symbolizujący rybołówstwo oraz górnik z kilofem, nawiązujący do przemysłu cementowego, którym Opole stało w XIX i XX w.
[1]
Plac I. Daszyńskiego, karta pocztowa, wyd. B. Scholz, Wrocław, ok. 1910 r.
[2]
Fontanna Ceres na placu I. Daszyńskiego (Frierdichsplatz), lata 20. XX w.
[3]
Plac I. Daszyńskiego, lata 30. XX w.
[4]
Plac I. Daszyńskiego
[5]
Plac I. Daszyńskiego, fot. A. Śmietański, 1957 r.
[6]
Plac I. Daszyńskiego, fot. A. Parkitna
Fotografie pochodzą z Albumu "Opole Dawniej i dziś" wydanego z okazji 800-lecia Opola przez Muzeum Śląska Opolskiego i Miasto Opole w 2017 roku.