Zdjęcie Anny Panas[0]

Anna Panas

Dla Mieszkańca

Swingująca wokalistka jazzowa, bluesowa i popowa, kompozytorka, a także autorka tekstów. W opinii przyjaciół – niezwykle ciepła, dobra i skromna osoba oraz bardzo pracowita artystka, która zawsze jest perfekcyjnie przygotowana do koncertów i nagrań.
Anna Panas zadebiutowała na KFPP w Opolu jako… autorka i kompozytorka piosenki swojej młodszej siostry Ewy. Utwór pt. „Co za radość żyć” Ewa Panas zaśpiewała w koncercie „Gigant z niespodziankami” podczas II KFPP w Opolu w 1964 r. Podczas IV KFPP w Opolu w 1966 r. Anna Panas z siostrą Ewą wystąpiły po raz pierwszy jako Siostry Panas w „Koncercie Młodości” z utworami „Deszczowy spacer” oraz „Jest jak jest”. Tę drugą piosenkę wykonały także w koncercie „Mikrofon i Ekran” jako nagrodzoną na festiwalu – Edward Spyrka otrzymał bowiem nagrodę za debiut kompozytorski. Siostry Panas zaśpiewały szczęśliwy utwór „Jest jak jest” również rok później podczas V KFPP w Opolu w 1967 r. w koncercie „Powrócisz tu”. Kolejny raz Siostry Panas zaprezentowały się w Opolu na VI KFPP w 1968 r. Duet wystąpił w koncercie „Bo jeśli śpiewać, to nie indywidualnie” z piosenkami: „Nucisz na schodach” oraz „Rymowanki”. Dziewczęta wykonały także utwór „Słyszałam gwiazdy” w koncercie „Śpiewamy i tańczymy”. W 1975 r. Anna Panas już jako solistka przygotowała recital, który był jedną z imprez towarzyszących XIII KFPP w Opolu. W efekcie została zaproszona przez Janusza Rzeszewskiego do udziału w koncercie finałowym „Mikrofon i Ekran”.
Gdy w 2008 r. artystka odsłaniała swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki mówiła: „Nigdy się nie uważałam za gwiazdę, aczkolwiek to co się stało było bardzo miłe. To wzruszające, kiedy się słyszy w wykonaniu chóru swoją piosenkę sprzed 42 lat – utwór, który zapoczątkował moją drogę artystyczną”.

 

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja
Tagi
Anna Panas
Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki
aleja gwiazd
KFPP
Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki

Adres źródłowy: https://www.opolet1.umopole.stronazen.pl/dla-mieszkanca/anna-panas

Załączniki
  • [0] https://www.opolet1.umopole.stronazen.pl/sites/default/files/styles/content_image/public/field_image/2021-08/Anna%20Panas%2C%20fot.%20Ryszard%20%C5%81abus%2C%20mpp_2453_162.JPG?h=9ffdff8f&itok=Is7EkOlO