Zdjęcie Ireny Jarockiej[0]

Irena Jarocka

Dla Mieszkańca

Była jedną z najzdolniejszych i najpiękniejszych polskich piosenkarek. Obdarzona głosem o delikatnej i ciepłej barwie śpiewała piosenki stworzone przez wybitnych autorów. Na swoim koncie miała wiele występów oraz płyt zrealizowanych w Polsce i za granicą, a także dziesiątki popularnych do dziś przebojów.
Od 1965 r. Irena Jarocka wielokrotnie występowała w Stolicy Polskiej Piosenki. Pierwszy raz, na III KFPP, jako reprezentantka gdańskiej estrady, zaśpiewała piosenkę „Samotna sosna”. VI KFPP w 1968 r. okazał się przełomowym. W koncercie „Przeboje sezonu” Irena Jarocka zaśpiewała piosenkę „Gondolierzy znad Wisły”, za interpretację której otrzymała wyróżnienie. Podczas XIV KFPP w 1976 r. artystka wykonała m.in. „Odpływają kawiarenki” w koncertowym jubileuszu 30-lecia Polskich Nagrań. W czasie XVIII KFPP artystka zaprezentowała swój występ recitalowy na scenie Teatru im. J. Kochanowskiego. W 1993 r. przedstawiła na KFPP wiązankę przebojów. Na kolejne występy publiczność musiała czekać aż do 2008 r., kiedy w koncercie „Dobre, bo (O)polskie” Irena Jarocka zaśpiewała piosenkę „Nie wrócą te lata”. Rok później, na XLVI KFPP, w koncercie „SuperDuety”, wykonała wspólnie z Piotrem Kupichą swój przebój „Beatlemania story”.
W 2011 r. artystka odwiedziła opolską Aleję Gwiazd Polskiej Piosenki, gdzie upamiętniono jej dokonania: „To bardzo miłe wyróżnienie, cieszę się, że moje piosenki przetrwały próbę czasu, że są śpiewane przez wszystkie pokolenia. Z Opolem mam związane same miłe wspomnienia z moich początków śpiewania. Tylko to, co najmilsze zostało mi z Opola”. Ta wizyta Ireny Jarockiej okazała się pożegnalną, bo od stycznia 2012 r. mamy świadomość, że każdy kolejny KFPP musi poradzić sobie bez niej.

 

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja
Tagi
Irena Jarocka
Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki
aleja gwiazd
KFPP
Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki

Adres źródłowy: https://www.opolet1.umopole.stronazen.pl/dla-mieszkanca/irena-jarocka

Załączniki
  • [0] https://www.opolet1.umopole.stronazen.pl/sites/default/files/styles/content_image/public/field_image/2021-08/Irena%20Jarocka%2C%20fot.%20Marek%20Karewicz%2C%20mpp_2586_28_a.jpg?h=47bc96a4&itok=njVPT2jN