E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Dostępność w urzędzie
Tekst prosty do czytania ETR
Tłumacz języka migowego
Miasto
Kultura

Galeria Sztuki Współczesnej ponownie otwarta!

gsw

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu w dobie pandemii koncentrowała się na działaniach artystycznych, które zgodnie z trendami w całym kraju przeniosły się do sieci. Dzięki ponownemu otwarciu muzeów i galerii, żywy kontakt ze sztuką współczesną staje się znowu możliwy.

Spoglądając na program Galerii widzimy wiele wystaw, ukazujących twórczość ciekawych artystów i artystek polskich oraz takich, które promują lokalne środowisko artystyczne. Kuratorki i kuratorzy GSW pracują już nad ekspozycjami poruszającymi ważne kwestie społeczne czy estetyczne, charakterystyczne dla aktualnej sztuki polskiej. Pragną także przypominać o klasykach współczesności, ukazując tym samym mieszkańcom miasta to, co istotne w rozwoju sztuk wizualnych.
- Najbardziej brakowało nam wernisaży, czyli comiesięcznego święta sztuki, kiedy to w salach głównych GSW lub w Aneksie otwieraliśmy wystawy twórców i twórczyń ważnych dla sztuki polskiej lub lokalnego środowiska artystycznego – mówi Joanna Filipczyk – dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
 

GSW

 

Do tej pory podstawowym nośnikiem sztuki w czasie pandemii COVID -19 była Galeria Aneks – mała, przeszklona przestrzeń przylegająca do głównego budynku Galerii, gdzie przez kilka tygodni realizowano projekt „Co robić czekając?”, przeznaczony do oglądania przez przeszkloną witrynę. Zachęcamy do spacerów na placu Teatralnym i zerkania przez szybę Aneksu, nawet w późnych godzinach wieczornych. Kuratorki i kuratorzy Galerii planują kolejne realizacje do oglądania w tej małej przestrzeni. Zaplanowano wystawy laureatów konkursu Aneks: Michała Przyszlaka i Jana Kowala. Odbędzie się pokaz dyplomów Liceum Plastycznego w Opolu, wystawa laureatki Grand Prix Salonu Jesiennego – Pauliny Ptaszyńskiej czy wystawa warszawskiej artystki Kai Redkie. Jak co roku, jesienią GSW włączy się w organizację Opolskiego Festiwalu Fotografii.

 

GSW

 

Nowość, czyli Salon Wiosenny

Wiosną Galeria pragnie otworzyć Salon Wiosenny 2021 (wcześniej, co roku, odbywały się Salony Jesienne). Salon rozszerzy się na ulice i inne galerie Opola i w zamierzeniu organizatorów stanie się lokalnym festiwalem sztuk wizualnych. W kolejnych miesiącach GSW planuje wystawę dyplomów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, wspierając tym samych młodych twórców i twórczynie, związane z uczelnią. Późne lato i wczesna jesień to zapowiedź wystawy Zbigniewa Libery – jednego z najważniejszych twórców polskich, który wpisuje się w kanon klasyków współczesności. Trudno sobie wyobrazić sztukę współczesną bez pracy „Lego. Obóz koncentracyjny” oraz zabawek-obiektów czy filmów wideo, których autorem jest Libera. O dofinansowanie tego projektu oraz kilku innych, GSW stara się opracowując wnioski do programów Ministerstwa Kultury. Jesienią planowany jest internetowy projekt „Manual-podręcznik z dotykania” – wystawa dotycząca dotyku i alternatywnych sposobów jego doświadczania w sytuacji izolacji społecznej, którą przeżywamy od miesięcy. 2021 rok zakończy wystawa lokalnego teamu artystycznego – grupy „Ościenia”, ukazując prace opolskich twórców.

Fot. arch. GSW

 

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja