Jak oceniliście Budżet Obywatelski Opola 2021

Baner

Zanim rozpoczniemy kolejną edycję Budżetu Obywatelskiego Opola, przedstawiamy wyniki ewaluacji BO 2021. Zebraliśmy Państwa opinie, prosząc o wypełnienie przygotowanej ankiety ewaluacyjnej, udział w sondach prowadzonych w mediach społecznościowych, a także prowadząc szeroką dyskusję na forum Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego i Inicjatywy Lokalnej oraz przedstawicieli rad dzielnic. Dzięki Państwa udziale w procesie ewaluacji VII edycji Budżetu Obywatelskiego Opola możemy zmieniać i udoskonalać to narzędzie w taki sposób, aby coraz bardziej odpowiadało ono aktualnym wyzwaniom i potrzebom mieszkańców Opola.

Przeprowadzone działania ewaluacyjne koncentrowały się na sześciu obszarach:

1. Ocena założeń finansowych i organizacyjnych
2. Ocena wsparcia dla wnioskodawców
3. Ocena zasad zgłaszania projektów
4. Ocena zasad weryfikacji projektów
5. Ocena zasad głosowania i wyłaniania zwycięskich projektów
6.  Ocena mocnych i słabych stron BO 2021

Osoby wypełniające ankietę, najczęściej wskazywały platformę internetową dedykowaną BO, jako jego najmocniejszą stronę. Natomiast w sondzie przeprowadzonej na Facebooku, aż 85% osób biorących w niej udział wskazało, że podział pieniędzy na kategorie ogólnomiejską i dzielnicową, z dedykowanymi kwotami dla każdej dzielnicy, to dobry pomysł. Ponad 60% osób ankietowanych wskazało, że powinien zostać utrzymany wymagany minimalny próg poparcia dla zwycięskich projektów.

Więcej ciekawych wyników znajdziecie Państwo w załączeniu.

pdf Wyniki
Centrum Dialogu Obywatelskiego