E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Dostępność w urzędzie
Tekst prosty do czytania ETR
Tłumacz języka migowego
Miasto
Kultura

Jubileuszowe Nagrody w Kulturze rozdane

Foit. Czas na Opole

Już po raz 25 rozdano Nagrody Miasta Opola za osiągnięcia w dziedzinie kultury. W czwartkowy wieczór, 25 listopada, w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora podczas uroczystej gali świętowano jubileusz tych najważniejszych miejskich laurów dla ludzi kultury.

Historia nagrody sięga 1995r. Jej laureatami zostali: poeta, pisarz i krytyk literacki Zbyszko Bednorz oraz zdobywająca wówczas coraz większą sławę Edyta Górniak. W kolejnych latach miejskie nagrody w dziedzinie kultury otrzymało wielu opolskich literatów, plastyków, malarzy, architektów, aktorów, muzyków i animatorów kultury. W ostatnich latach rozszerzono katalog kategorii, tak aby nagradzać również debiutantów, najciekawsze wydarzenia kulturalne oraz mecenasów kultury, którzy finansowo wspierają wiele twórczych działań. Sylwetki wszystkich laureatów na przestrzeni 25 edycji przypomina specjalna jubileuszowa publikacja przygotowana przez Urząd Miasta. Z roku na rok opolskie instytucje kultury, organizacje pozarządowe, opolscy radni oraz uczelnie wyższe zgłaszają coraz więcej nominacji do nagród, co potwierdza słowa Prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, że „Opole – Stolica Polskiej Piosenki to miasto, które stawia na kulturę, chce ją rozwijać i o nią dba”.

Tegoroczne edycja to rekordowa liczba 49 kandydatur w siedmiu kategoriach. Do zacnego grona laureatów Nagród dołączył w tym roku Teatr Ekostudio, który został uhonorowany Nagrodą za całokształt dokonań artystycznych i twórczych. Nagrodę promocyjną za aktywność kulturalną promującą miasto w kraju i za granicą otrzymał Jarosław Kubów Jarecki, znany wokalista i raper, którego występ uświetnił także jubileuszową galę. Nagrodę dla animatorów kultury za osiągnięcia w dziedzinie jej upowszechniania wręczono Agnieszce Zientarskiej, polonistce, filozofce, teatrolożce, filmoznawczyni i podróżniczce. Nagrodzono również dwóch debiutantów: aktorkę i reżyserkę Annę Wieczorek za stworzony przez nią  w Opolskim Teatrze Laki i Aktora spektakl „Uciec od rozpaczy. Życie romantyczne zamknięte  w monodramie” oraz pisarza Olafa Pajączkowskiego, autora książki „Sekrety Opola”. Wydarzeniem kulturalnym roku została indywidualna wystawa Malwiny Mielniczuk w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu pt. „Dziewczyna Szatana” podejmująca tematykę emancypacji, wolności i buntu. Projekt edukacyjno – artystyczny Młodzieżowego Domu Kultury „Lekcje Grotowskiego” wyróżniono Nagrodą w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego. Uhonorowani zostali także mecenasi opolskiej kultury: Zakład Technologii Wysokoenergetycznych Explomet Gałka, Szulc Sp. j., Lellek Grup Sp. z oo. oraz firma Sopelek.

Z okazji tego szczególnego jubileuszu, na scenie Opolskiego Teatru Laki i Aktora miało miejsce jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski uhonorował Nagrodą specjalną za osiągnięcia w dziedzinie kultury wybitnego opolanina, szczególnemu artystę, który zawsze nosi Opole w swoim sercu, Honorowego Ambasadora Stolicy Polskiej Piosenki Michała Bajora. Podczas gali nie zabrakło wielu emocji i wzruszeń, na scenę wjechał również urodzinowy tort, a zwieńczeniem jubileuszu był piękny i liryczny recital Michała Bajora.

 

Fot. Czas na Opole

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja