MZK Opole ma nowy holownik

Holownik

Do Opola przyjechał specjalistyczny 32 - tonowy holownik. To kolejny etap realizacji przez miasto projektu, w ramach którego m.in. zakupiono 61 nowych autobusów oraz zmodernizowano zajezdnię MZK.

Nowy holownik zastąpi dotychczas używany i bardzo wysłużony pojazd holowniczy marki Jelcz, który został wyprodukowany w 1996 r. Nowy pojazd z osprzętem dodatkowym i narzędziami specjalistycznymi spełnia trzy podstawowe funkcje: holowanie niesprawnych autobusów, wykonywanie szybkich i prostych napraw bezpośrednio na liniach komunikacyjnych i przemieszczanie/transportowanie autobusów w systemie obsługowo-naprawczym w celu zapewnienia odpowiedniej organizacji pracy zaplecza technicznego. To tzw. pomoc drogowa (holownik ciężki), wyprodukowany na potrzeby opolskiego MZK. Realizacji zadania podjęła się firma Tevor S.A., specjalizująca się w projektowaniu i budowie pojazdów na indywidualne zlecenia.

Zakup holownika jest elementem projektu „Czysta komunikacja publiczna – zwiększenie mobilności mieszkańców Aglomeracji Opolskiej oraz modernizacja infrastruktury towarzyszącej transportowi publicznemu – etap I” współfinansowanego w ramach PO IŚ 2014-2020. Wartość umowy: 1 709 700,00 zł. Wartość dofinansowania: 1 181 500,00 zł. Przypomnijmy, że zakupione i dostarczone wcześniej nowoczesne autobusy wyposażone są m.in. w wydajny układ klimatyzacji oraz gniazda USB, dzięki którym można naładować swoje urządzenia mobilne. Kompleksową modernizację przeszła zajezdnia MZK przy ul. Luboszyckiej oraz wdrożono system elektronicznej obsługi pasażerów (m.in. automaty biletowe, tablice dynamicznej informacji na przystankach, karty Opolka!).

Miejski Zakład Komunikacyjny
ul. Luboszycka 19