E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Miasto
Kultura

Noc Muzeów przed nami

baner

W tym roku nocne zwiedzanie muzeów odbędzie się 14 maja. Jak zawsze Opole przygotowało program pełen atrakcji dla każdego, nie warto więc zostawać tej nocy w domu. Dwanaście instytucji otworzy przed wami swoje podwoje, oferując ciekawe warsztaty, wykłady, wystawy i pokazy.

 

Noc Muzeów przed nami

Archiwum Państwowe w Opolu zaprasza na wystawę „Świat od deski do deski. W kręgu starodruków Archiwum Państwowego w Opolu” oraz kilka ciekawych wykładów dotyczących Księgi Głubczyckiej. Dla młodszych uczestników przygotowano test czytelniczy „Czy znasz swoją półkę z książkami?” oraz zajęcia: „I ty możesz zostać iluminatorem”.

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przygotowało działania wokół jednego tematu, którego głównym bohaterem będzie „Miś Wojtek”. Z tej okazji obejrzycie wystawę „Zwierzęta maskotki w Polskich Siłach Zbrojnych w latach 1918–1945”, film animowany „Miś Wojtek” oraz dokumentalny „O zwierzętach i ludziach” Łukasza Czajki. Zapraszamy również na rozmowę online z brytyjską wokalistką Katy Carr - „Wojtek i historia Polski śpiewająco” oraz zajęcia dla rodzin z dziećmi „Wojtek! Pomóż nam znaleźć drogę do domu”, warsztaty plastyczne z Natalią Nosovą w języku polskim i ukraińskim oraz grę planszową „Miś Wojtek”.

W ramach jubileuszu 65 lat istnienia i pracy Instytutu Śląskiego w Opolu organizatorzy przygotowali piknik w parku przy Młodzieżowym Domu Kultury oraz wystawę. Ciekawą inicjatywą jest „Let’s GOpole!” – zabawa dla tych, którzy mogą się pochwalić wiedzą o Opolu. 14 maja należy odebrać w Instytucie Śląskim mapę i formularz do odpowiedzi. Następnie wyruszyć w podróż po Opolu i zobaczyć, gdzie zgromadzona jest historia. Zadbajcie o naładowany telefon, by przy jego pomocy zeskanować kody QR w wyznaczonych miejscach. Regulamin gry jest dostępny na stronie www.instytutslaski.pl. Dla szczęśliwców, którzy ukończą wyzwanie, czekają nagrody!

Podczas nocnego zwiedzania będzie można odwiedzić Muzeum Lap Rentgenowskich, wziąć udział w wykładzie „O promieniowaniu rentgenowskim inaczej” i pokazie wyładowań elektrycznych w Laboratorium wysokich napięć.

Kto jeszcze nie był w Muzeum Polskiej Piosenki, to będzie idealny moment na zwiedzanie, a dodatkowo obejrzenie koncertu z otwarcia obiektu „Hey i goście”.

Swoje podwoje otworzy do północy Kamienica Czynszowa przy ul. Św. Wojciecha 9, a Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawach czasowych: „Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej” oraz „Rzeczy praktyczne. Krótka historia tkania”. Dla najmłodszych (5-10 lat) organizatorzy przygotowali bezpłatne warsztaty „Poplątanie z pomieszaniem” i „Kolorową nitką malowane”.

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny udostępnia muzeum do zwiedzania oraz zaprasza na pokaz filmu „Niepodległość” w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego.

W tym roku Muzeum Uniwersytetu Opolskiego będzie krążyć wokół tematu historii farmacji. Z tej okazji będzie można zwiedzić wystawę „Dawne opolskie kramy, apteki i drogerie” i wziąć udział w wykładach: „Historia apteki miejskiej w pigułce”, „Receptura dobrego słowa – pigułki poetyckie Waltera Pyki”, „Spacer szlakiem opolskich aptek” oraz w pokazie „Szwarc, mydło i powidło, czyli dawne receptury aptekarskie”.

Muzeum Wsi Opolskiej przygotowało zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowego wiatraka z Dobrzenia Wielkiego, młyna wodnego z Siołkowic Starych, pokaz sztuki kowalskiej, haftu krzyżykowego, wykonywania koronki klockowej, przędzenia na kołowrotku oraz pokaz wypieku i degustację chleba wypiekanego w zabytkowym piecu z Rudziczki.
Dodatkowo zapraszają na nocne zwiedzanie chałupy z Antoniowa, chałupy z Kozub, chałupy z Kup (dom wiejskiego krawca), chałupy z Dąbrówki Dolnej, chałupy z Radłowa, chałupy ze Starego Lasu, chałupy ze Sternalic (ekspozycja szkoły z pocz. XX wieku), chałupy z Kamieńca, kuźni z Ziemiełowic, kościoła z Gręboszowa, wiatraka z Dobrzenia Wielkiego.

W ramach Nocy Muzeów będzie można zwiedzić z przewodnikiem Zamek Górny i Wieżę Piastowską.

Organizatorzy przygotowali dodatkową atrakcję dla zwiedzających – konkurs „Znajdź intruza”. Zabawa polega na tym, aby znaleźć na wystawach obiekt niepasujący do charakteru danej ekspozycji. Fakt odnalezienia Intruza należy zgłosić pracownikowi instytucji, który potwierdzi go pieczątką na ulotce. Na pierwsze 300 osób, które zbiorą po trzy pieczątki, czekają upominki.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie: nocmuzeow.opole.pl oraz www.facebook.com/NocMuzeowOpole

 

Plakat

 

Dodatkowym udogodnieniem dla mieszkańców Opola będzie bezpłatny autokar, który dowiezie uczestników nocnego zwiedzania do muzeów na terenie Opola.

1. Stegu Arena, odjazdy: 17:30 / 20:30 / 23:30
2. Muzeum Polskiej Piosenki, odjazdy: 18:00 / 20:00/ 21:00 / 23:00
3. Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej (Przystanek autobusowy w II Kampusie Politechniki), odjazdy: 18:30 / 19:30 / 2130 / 22:30
4. Muzeum Wsi Opolskiej, odjazdy: 19:00 / 22:00

 

Artykuł ukazał się w majowym wydaniu magazynu :Opole i Kropka": www.opole.pl/dla-mieszkanca/aktualnosc/czytaj-majowy-magazyn-opole-i-kropka

 

Opracowała Aleksandra Śmierzyńska

Zdjęcie archiwum Muzeum Polskiej Piosenki

 

Plakat w załączeniu.

Załączniki
jpg Plakat
Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja