E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Andrzej Dąbrowski

Dla Mieszkańca
Zdjęcie Andrzeja Dąbrowskiego

Andrzej Dąbrowski to prawdziwy człowiek renesansu – perkusista, piosenkarz, kierowca rajdowy, fan motoryzacji, dziennikarz, a także fotograf. Jako wokalista i kompozytor znany jest z takich utworów jak: „Do zakochania jeden krok”, „Zapomnij mnie”, „Ja to się cieszę byle czym” czy „Zielono mi”.
Artysta wspomina, że był zaskoczony główną nagrodą, którą otrzymał na VIII KFPP w Opolu w 1970 r. za wykonanie utworu „Zielono mi”: „Muszę powiedzieć, że nie chciałem nagrywać tej piosenki dla Polskiego Radia. Zrobiłem to niechętnie, ponieważ nigdy wcześniej nie śpiewałem po polsku. Śpiewałem wyłącznie po angielsku. W końcu zdecydowałem się na to nagranie, tak właściwie: «No dobra, to ja już to nagram…». I okazało się, że piosenka od razu stała się piosenką miesiąca. Wówczas te właśnie piosenki były kwalifikowane do «Opola». I to już było zaskoczenie, że ja muszę zaśpiewać jedyną polską piosenkę w Opolu”. W latach 70. Andrzej Dąbrowski zdobył na festiwalu w Opolu aż trzy nagrody główne – za „Zielono mi” na VIII KFPP w 1970 r., za piosenkę „Do zakochania jeden krok” na X KFPP w 1972 r. oraz za utwór „Niewczesna miłość” na XII KFPP w 1974 r. Na 54. KFPP w 2017 r. zaśpiewał na opolskiej scenie swój wielki przebój „Do zakochania jeden krok”. Dwukrotnie brał też udział jako kierowca w opolskim Rajdzie Festiwalowym (w 2015 i 2017 r.).
Na odsłonięcie swojej gwiazdy w 2013 r. Andrzej Dąbrowski na opolski Rynek przyjechał w fotelu pilota profesjonalnej „rajdówki” – forda Sierra Cosworth. Odsłonięciu tradycyjnie towarzyszył występ Akademickiego Chóru Politechniki Opolskiej, który zaśpiewał składankę największych przebojów artysty.

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja