E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Basia Trzetrzelewska

Dla Mieszkańca
Zdjęcie Basi Trzetrzelewskiej

Piosenkarka, wokalistka jazzowa, kompozytorka i autorka tekstów, która jako jedna z nielicznych polskich gwiazd odniosła wielki międzynarodowy sukces. W latach 1972–1974 Basia Trzetrzelewska występowała z zespołem Alibabki, koncertując głównie w Polsce – w tym na festiwalach w Sopocie i Opolu – oraz w innych krajach bloku wschodniego.
W 1976 r. wzięła udział w XIV KFPP w Opolu jako solistka z utworem „Piosenka zakochanie”. Pod koniec lat 70. Basia Trzetrzelewska śpiewała w debiutującej wówczas rockowej grupie Perfect. W tym czasie piosenkarka podjęła decyzję o wyjeździe na stałe z Polski. Najpierw mieszkała w Stanach Zjednoczonych, później przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii. Współpracowała z brytyjskim zespołem Matt Bianco, a jednocześnie prowadziła karierę solową pod pseudonimem Basia. Jej płyty sprzedały się na całym świecie w wielomilionowych nakładach. Do dziś artystka śpiewa głównie po angielsku, jednak, jak sama podkreśla, zawsze stara się wpleść w swoje piosenki polski akcent.
Podczas uroczystości odsłonięcia pamiątkowej gwiazdy na opolskim rynku w 2011 r. artystka powiedziała: „Dla mnie to jest niesamowite wzruszenie i wydarzenie, że to w Opolu, dlatego że ja swój pierwszy solowy występ miałam tutaj na festiwalu w Opolu. (…) Strasznie się cieszę, że tu jestem. Poza tym nie spodziewałam się takiego serdecznego przyjęcia. (…) To było bardzo ważne chociaż raz przybyć tutaj w trakcie festiwalu, który jest taki ważny dla Opola”.

 

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja