E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Beata Kozidrak

Dla Mieszkańca
Zdjęcie Beaty Kozidrak

Beata Kozidrak to jedna z najbarwniejszych polskich piosenkarek, charyzmatyczna wokalistka grupy Bajm, a także autorka tekstów i kompozytorka. W 1978 r., w rodzinnym Lublinie, wraz z Andrzejem Pietrasem, Jarosławem Kozidrakiem, Markiem Winiarskim oraz Andrzejem Koziarą i Andrzejem Grądkiewiczem, założyła zespół Bajm, którego nazwę tworzą pierwsze litery imion jego członków.
Zespół Bajm z Beatą Kozidrak po raz pierwszy wystąpił na KFPP w Opolu w 1978 r. z utworem „Piechotą do lata”. Grupa zajęła drugie miejsce w konkursie „Debiuty” i podbiła serca publiczności. W 1994 r. podczas XXXI KFPP Bajm oraz Beata Kozidrak zostali uhonorowani Nagrodą Prezydenta Opola – Złotą Karolinką za całokształt działalności estradowej oraz „twórczy wkład w rozwój polskiej kultury”.
Potwierdzeniem wielkiej popularności artystki oraz Bajmu było zdobycie przez Beatę Kozidrak aż trzy razy z rzędu nagrody SuperJedynka dla najlepszej wokalistki roku na KFPP w Opolu w latach 2001–2003. W 2008 r. podczas XLV KFPP w Opolu zespół Bajm z Beatą Kozidrak świętował trzydziestolecie działalności artystycznej. Na jubileuszowym 50. KFPP w Opolu w 2013 r. w koncercie „SuperJedynki” Beata Kozidrak i Bajm zaprezentowali swoje największe przeboje, m.in. piosenki: „Szklanka wody”, „Biała armia” oraz „Myśli i słowa”, a zgromadzona w opolskim amfiteatrze publiczność niezwykle żywiołowo skandowała imię wokalistki.
W 2006 r. Beata Kozidrak odsłoniła swoją pamiątkową gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu.

 

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja