E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Dostępność w urzędzie
Tekst prosty do czytania ETR
Tłumacz języka migowego

Dzielnica V Gosławice, Malinka

Dla Mieszkańca
Dzielnica V Gosławice, Malinka

HISTORIA
 
Dzielnica powstała z połączenia Malinki i Gosławic. Gosławice zanim stały się częścią miasta Opola, były samodzielną miejscowością. Notowane już w 1254 r. jako Goslavitz, w 1301: villa Goslavici. W 1303 roku wspomniano Gosławice jako wieś płacącą biskupowi dziesięciny z czterech zbóż. Od 1974 r. Gosławice są dzielnicą Opola.
Malinka natomiast, to osiedle wybudowane w latach 80-tych XX w. na gruntach Kolonii Gosławickiej. Przeważająca zabudowa to bloki z tzw. wielkiej płyty.
 
CIEKAWOSTKI

Na terenie dzielnicy od 2018 roku działa Park Edukacyjno-Sensoryczny. Składa się on z pięciu stref: wzroku, słuchu, smaku, węchu oraz dotyku, a znajduje się u zbiegu ulic Tarnopolskiej i Lwowskiej. Na terenie parku znajduje się zewnętrzna siłownia z urządzeniami fitness, a także boisko sportowe. Park opracowano z myślą o potrzebach rozwojowych osób niepełnosprawnych. Pełni funkcję dydaktyczną oraz terapeutyczną. Każdy zakątek służy innemu doświadczaniu i pobudza inne zmysły człowieka. 
Najbardziej charakterystycznym budynkiem Gosławic jest kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Zbudowano go w 1933 roku staraniem Józefa Kubisa, proboszcza parafii św. Krzyża czyli Katedry. Gosławice będące wtedy odrębną miejscowością mocno się wówczas rozrastały i duża odległość od kościoła sprawiała, że mieszkańcy chcieli mieć bliżej własny. Ołtarz główny pochodzi z opolskiego kościoła św. Sebastiana. 
Dzielnica od kilku lat przeżywa boom mieszkaniowy. Powstają nowe budynki mieszkalne, ale też domy w zabudowie szeregowej czy jednorodzinnej. Można się spodziewać, że ten trend będzie utrzymany w najbliższych latach, bo do zagospodarowania jest jeszcze sporo terenów pod budownictwo mieszkaniowe.
W Gosławicach dokonano jednego z najstarszych odkryć archeologicznych na terenie obecnego Opola. W 1885 roku podczas budowy jednej ze stodół przy ul. Żytniej odkryto bogato wyposażony grób z I wieku. Należał on prawdopodobnie do księcia plemienia Wandalów, przedstawiciela dawnych plemion germańskich.  
Najbardziej charakterystycznym budynkiem Malinki jest tzw. „gigant”. To 10-piętrowy blok przy ul. Piotrkowskiej 1, w którym znajduje się 266 mieszkań.  
W miejscu gdzie stoi market Castorama i budynki za nią, rozciągały się pola. Zimą na nich często zbierała się woda, która po zamarznięciu tworzyła lodowiska. Korzystały z nich dzieci mieszkające na Malince oraz na pobliskim osiedlu Armii Krajowej.

SKŁAD RADY:

 1. Piotr Matyszok, Gosławice – Przewodniczący Rady
 2. Przemysław Pospieszyński, Gosławice – członek Zarządu
 3. Michaela Labisz,  Gosławice – Zastępca Przewodniczącej Zarządu
 4. Ryszard Kansy, Gosławice
 5. Agnieszka Kostrzewska,  Gosławice
 6. Aleksandra Pacholik, Malinka
 7. Małgorzata Jarosz–Basztabin, Malinka – Przewodnicząca Zarządu
 8. Aleksandra Jarosz, Malinka
 9. Rafał Świstuń, Malinka – Malinka
 10. Piotr Chwastowski, Malinka – Wiceprzewodniczący Rady
 11. Marta Wojtas, Malinka
 12. Andrzej Dylski, Malinka
 13. Magdalena Świstuń, Malinka
 14. Anna Szczepanowska, Malinka – członek Zarządu
 15. Magdalena Hubalek, Malinka

Dane kontaktowe: dzielnica5atdzielnice [dot] opole [dot] pl
 

Załączniki
Tagi
Dane kontaktowe
Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
45-064 Opole
77 446 15 70 / 77 446 15 74
ngo [at] um.opole.pl

dzielniceatum [dot] opole [dot] pl

 

 

 

Lokalizacja