E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Dzielnica XI Zaodrze

Dla Mieszkańca
Dzielnica XI Zaodrze

HISTORIA
 
Dzielnica obejmuje bliskie Zaodrze i okolice ronda na placu Konstytucji 3 Maja, a także park na Wyspie Bolko. W miejscu, gdzie znajduje się Most Piastowski już w średniowieczu była przeprawa. Wyspa wzmiankowana była już w 1213 r. jako Kampe, czyli „kępa”. Od XIV w. nazywana „Bolko”, na cześć piastowskiego księcia. W języku niemieckim aż do 1945 roku obowiązywała nazwa „Bolko-Insel” oraz „Las Minorytów”. Do 2004 r. urzędową nazwą była „Bolkowa Kępa”. „Wyspą Bolko”, została nazwana oficjalnie po miejskim głosowaniu w 2004 r.

CIEKAWOSTKI

•    Ogród zoologiczny na Wyspie Bolko powstał w 1912 roku. Na początku był to park, w którym znalazły się m.in. pawie czy bażanty. Rozwój nastąpił w latach 30-tych minionego wieku. Przybywało zwierząt. W czasie wojny zoo zostało niemal całkowicie zniszczone. W 1952 roku zawiązał się komitet odbudowy. W lipcu 1953 roku zoo zostało otwarte. W 1980 roku przyłączono nowe tereny i zoo miało 19 hektarów. W 1997 roku podczas powodzi ogród zoologiczny został poważnie zniszczony. Rozpoczęto jego odbudowę i modernizację. Został on także powiększony. Obecnie obejmuje ponad 30 hektarów i jest w nim prawie 230 gatunków zwierząt. Oprócz żywych zwierząt są też dwa kamienne lwy. Duża grupa mieszkańców naszego miasta, jako dzieci, ma z nimi zdjęcie.
•    Na terenie dzielnicy znajduje się oczyszczalnia ścieków. Pierwsza w Opolu została wybudowana w 1908 roku przy dzisiejszej ulicy Bonczyka. Po II wojnie światowej dopiero w 1952 roku włączono ją do eksploatacji. Z czasem nie była ona w stanie podołać oczyszczaniu coraz to większej ilości ścieków. Podjęto więc decyzję o budowie nowej przy ulicy Wrocławskiej. Oddano ją do użytku w 1976 roku i funkcjonuje cały czas. Do 2023 roku ma trwać jej modernizacja, która pochłonie 170 mln zł. 
•    Na Wyspie Bolko rośnie historyczny dąb. Ma on około 500 lat, ponad cztery i pół metra w obwodzie i około 26 metrów wysokości. Stanowi on relikt dawnego lasu. Według legendy drzewo kazał posadzić książę Jan II Dobry – ostatni przedstawiciel opolsko-raciborskiej linii Piastów. Posadzono go w miejscu, w którym książę opolski pokonał po ciężkiej walce niedźwiedzia. 
•    Znajdujący się w dzielnicy dawny cmentarz miejski był w przeszłości większy. Ciągnął się aż w okolice dzisiejszej stacji benzynowej stojącej u zbiegu ulic Wrocławskiej i Ściegiennego. Część cmentarza w latach 50-tych minionego wieku zlikwidowano. Powstał budynek kina „Stylowego” (obecnie w jego miejscu stoi market „Biedronka”), a obok skwer, na którym jest teraz plac zabaw.

SKŁAD RADY:

1.    Jarosław Piskorski
2.    Ludmiła Franiczek – członek Zarządu
3.    Marzena Sedlaczek – Wiceprzewodnicząca Rady
4.    Izabela Bieniek
5.    Maciej Kurek – Przewodniczący Zarządu
6.    Henryk Przybylski – członek Zarządu
7.    Jacek Kasprzyk – Przewodniczący Rady
8.    Łukasz Berlik – członek Zarządu
9.    Marian Strumiński
10.    Ryszard Bodnarczuk
11.    Sylwia Polewiak - Zastępca Przewodniczącego Zarządu
12.    Tadeusz Berlik
13.    Irena Bota
14.    Rajmund Wilkowski
15.    Lesław Watras

Dane kontaktowe: dzielnica11atdzielnice [dot] opole [dot] pl 
 

Załączniki
Tagi
Dane kontaktowe
Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
45-064 Opole
77 446 15 70 / 77 446 15 74
ngo [at] um.opole.pl

dzielniceatum [dot] opole [dot] pl

 

 

 

Lokalizacja