E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Dzielnica XIII Chmielowice, Szczepanowice-Wójtowa Wieś, Winów, Żerkowice

Dla Mieszkańca
Dzielnica XIII Chmielowice, Szczepanowice-Wójtowa Wieś, Winów, Żerkowice

HISTORIA

W skład dzielnicy wchodzą cztery dawne samodzielne miejscowości. Winów, Chmielowice i Żerkowice częścią Opola stały się na skutek ostatniego powiększenia miasta w styczniu 2017 r. Szczepanowice–Wójtowa Wieś w Opolu jest od 1975 r. Nazwa pochodzi od pierwszego właściciela miejscowości. Gdy przyłączono ją do Opola, skrócono jej nazwę do Wójtowa, jednak w głosowaniu w 2004 roku  mieszkańcy zadecydowali, że chcą by została przywrócona pierwotna forma, i tak się stało. 
 
CIEKAWOSTKI

•  Na samym końcu Opola w Chmielowicach jest niezwykle urokliwe miejsce. To Cichy Wodny Zakątek. Nad znajdującym się tam stawem w lesie można chwilę wypocząć. Teren został niedawno zagospodarowany. Jest miejsce do grillowania, rozpalenia ogniska, stoi tam altana, a i wędkarze mogą próbować „coś złapać”.
•  Znajdująca się przy kampusie Politechniki pływalnia „Wodna Nuta” została oddana do użytku w 2013 roku. Jej głównym elementem jest pełnowymiarowy basen sportowy o długości 50 m z dziesięcioma torami. Dodatkowo jest basen mniejszy o długości 25 metrów (rekreacyjny) z trzema torami pływackimi oraz część wyposażona w masaż wodny i tzw. rwącą rzekę. Jest także basen solankowy. Na pływalni odbywały się zawody pływackie z cyklu Grand Prix Polski. Trybuny dla kibiców mają 570 miejsc. 
•  W Szczepanowicach gościł Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. W 2010 roku jego 47. edycja odbyła się na kampusie Politechniki. Postawiono ogromną konstrukcję mieszczącą scenę oraz widownię. Festiwal odbył się w Szczepanowicach, bo wówczas trwał remont amfiteatru. 
•  Winów leży na wzgórzu, które jest najwyższym punktem widokowym w okolicy. Legendy donoszą, że w czasach pogańskich było to wzgórze święte (Święty Gaj), na którym składano ofiary bogom. 
•  W Winowie na wzniesieniu ulokowany jest „Dworek Księżnej Luizy”. Willa ta, w której niegdyś mieściła się restauracja wybudowana na początku minionego wieku. Obecnie to własność prywatna. Dawniej przy willi rozpoczynał się szlak pieszy, tor saneczkowy oraz wyciąg szybowcowy.  
•  W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku grupa polskich dywersantów wysadziła most kolejowy znajdujący się w Szczepanowicach. Miał on ważne strategiczne znaczenie dla Niemców. Przebiegały po nim tory do Nysy i Wrocławia. Stamtąd przyjeżdżały transporty uzbrojenia dla niemieckich wojsk walczących z oddziałami polskimi w III Powstaniu Śląskim. Akcja wysadzenia mostu w Szczepanowicach była elementem szerszej akcji „Mosty” mającej zdezorganizować działania wroga.

SKŁAD RADY:

1.    Edward Odelga, Chmielowice
2.    Monika Ożóg, Chmielowice
3.    Krzysztof Radlak, Chmielowice
4.    Florian Felger,  Chmielowice - Zastępca Przewodniczącego Zarządu
5.    Maciej Pawlak, Szczepanowice - Wójtowa Wieś - Wiceprzewodniczący Rady
6.    Gabriela Szymaniec, Szczepanowice - Wójtowa Wieś
7.    Antoni Piechota, Szczepanowice - Wójtowa Wieś
8.    Agnieszka Sołtys, Szczepanowice - Wójtowa Wieś
9.    Adriana Gabriel, Szczepanowice - Wójtowa Wieś
10.  Justyna Wójcik, Szczepanowice - Wójtowa Wieś - członek Zarządu
11.  Mariusz Witczyk, Winów –  Przewodniczący Rady
12.  Adam Ramczykowski, Winów
13.  Jerzy Mika, Winów
14.  Andrzej Merta, Żerkowice
15.  Justyna Sponar – Rzepczyńska,  Żerkowice - Przewodnicząca Zarządu

Dane kontaktowe: dzielnica13atdzielnice [dot] opole [dot] pl 
 

Załączniki
Tagi
Dane kontaktowe
Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
45-064 Opole
77 446 15 70 / 77 446 15 74
ngo [at] um.opole.pl

dzielniceatum [dot] opole [dot] pl

 

 

 

Lokalizacja