E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Elektryczne Gitary

Dla Mieszkańca
Zdjęcie zespołu Elektryczne Gitary

Elektryczne Gitary powstały z inicjatywy gitarzysty Rafała Kwaśniewskiego i basisty-klawiszowca Piotra Łojka, którzy planowali utworzenie grupy rockandrollowej wykonującej przede wszystkim piosenki Kuby Sienkiewicza. Najpopularniejsze przeboje zespołu to m.in.: „Dzieci wybiegły”, „Co ty tutaj robisz”, „Koniec”, „Jestem z miasta”, „Kiler”, „Co powie Ryba”. Utwory Elektrycznych Gitar zostały wykorzystane m.in. w filmach „Kariera Nikosia Dyzmy”, „Sztos 2”, „Kiler”, „Kiler-ów 2-óch”.
Zespół Kuby Sienkiewicza wystąpił na KFPP kilkakrotnie, m.in. w 1996 r. zaprezentował utwór „Port” w koncercie „Kwiaty we włosach” poświęconym twórczości Krzysztofa Klenczona. Rok później Elektryczne Gitary wykonały na opolskiej scenie swój wielki przebój „Co ty tutaj robisz” w koncercie „Co ja tutaj robię”, inaugurującym XXXIV KFPP. Podczas występu na 53. KFPP w 2016 r. w koncercie piosenek filmowych Elektryczne Gitary wykonały jeden ze swoich przebojów ze zmienionym tekstem. Tak Kuba Sienkiewicz wspomina tamten występ: „Piosenka «Kiler» ma otwartą formę po ostatnim refrenie. W tym miejscu podczas wykonań na żywo zawsze pojawia się tekst improwizowany, który przechodzi płynnie w swobodne solo saksofonu. Tekst zależy od bieżącego kontekstu, dlatego tym razem postanowiłem pożartować z języka znanego z mediów – języka, który mnie śmieszy, jak i – nie ukrywam – drażni” – powiedział w jedynym z wywiadów wokalista i lider zespołu.
W tym samym roku Elektryczne Gitary odsłoniły swoją pamiątkową gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki na opolskim rynku. Kuba Sienkiewicz powiedział przy tej okazji: „Jest nam bardzo miło z powodu tej gwiazdy. (...). Jest tutaj nasze miejsce, to jest bardzo pozytywne. W tym mieście czujemy się bardzo dobrze”. Wydarzeniu towarzyszył występ Akademickiego Chóru Politechniki Opolskiej, który zaprezentował najbardziej znane hity zespołu Elektryczne Gitary.

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja