E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Grzegorz Ciechowski

Dla Mieszkańca
Zdjęcie Grzegorza Ciechowskiego

Grzegorz Ciechowski – wokalista, flecista i pianista, autor tekstów, kompozytor oraz producent muzyczny. W 1980 r. wraz z członkami grupy Res Publica powołał do życia Republikę. W 1986 r. jako Obywatel G.C. rozpoczął karierę solową. W 1996 r. – jako Grzegorz z Ciechowa – wydał płytę „ojDADAna”. Ciechowski współpracował jako autor i kompozytor z wieloma artystami, m.in. z Lady Pank, Krzysztofem Antkowiakiem, Kasią Kowalską i Justyną Steczkowską. Był wielokrotnym laureatem „Fryderyka” – nagrody polskiego przemysłu fonograficznego. Grzegorz Ciechowski ma na swoim koncie takie przeboje jak: „Telefony”, „Śmierć na pięć” czy „Nowe sytuacje”. Artysta zmarł niespodziewanie 22 grudnia 2001 r.
W 1983 r. na XX KFPP w Opolu Grzegorz Ciechowski wraz z grupą Republika wystąpił w koncercie „Muzyka w serca wstąpi nam”. Zespół zaprezentował wówczas na deskach opolskiego amfiteatru m.in. „Śmierć w bikini”, „Znak równości” i „Białą flagę”. W 1990 r. reaktywowana Republika wzięła udział w koncercie „Rock w Opolu”. W 1999 r. Republika wystąpiła w Opolu m.in. z utworem „Moja krew”. W 2001 r. w ramach koncertu „SuperJedynki” odbył się recital Republiki, która świętowała 20-lecie działalności artystycznej. W trakcie koncertu grupa zaprezentowała m.in. „Sexy doll”, „Tak, tak… to ja”, „Telefony” czy „Śmierć w bikini”.
W 2007 r. w opolskiej Alei Gwiazd Polskiej Piosenki odsłonięto gwiazdę Grzegorza Ciechowskiego. W uroczystości udział wzięły dzieci artysty: Weronika, Helena oraz Brunon. Weronika wspomniała powroty swojego taty z Opola: „Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, ale na pewno głównie dla taty. Żałuję, że nie ma go tutaj z nami. Zawsze mówił, że lubi Opole, że lubi tutaj przyjeżdżać. Pamiętam jak wracał i mówił «co za super koncert, jak było super». Na pewno byłby szczęśliwy, że został doceniony”.
    

 

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja