E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Dostępność w urzędzie
Tekst prosty do czytania ETR
Tłumacz języka migowego

Izba Pamięci Solidarności

Dla Mieszkańca
Izba Pamięci „Solidarności”

Wystawa „Śladami czasu nadziei” jest ekspozycją stałą, poświęconą ludziom i wydarzeniom, dzięki którym na Opolszczyźnie zakończył się PRL. Pomysłodawcą i orędownikiem jej powstania jest Ś.P. Roman Kirstein – przewodniczący MKZ Opole NSZZ „Solidarność”, jeden z założycieli „Solidarności” w województwie opolskim oraz Zasłużony Obywatel Miasta Opola. Dzięki jego wielkiemu sercu i pracy, udało się ocalić od zapomnienia jakże ważną część polskiej drogi do wolności. W inicjatywę utworzenia Izby Pamięci Solidarności został zaangażowany zespół ekspertów, a materiały, wyeksponowane na wystawie pochodzą od wielu mieszkańców naszego województwa, którzy uczestniczyli w wydarzeniach tamtego okresu. Wystawa, „Śladami Czasu Nadziei”, pokazuje ludzi, wydarzenia i fakty. Interpretacje i ocenę pozostawia odwiedzającym.

Wystawa „Śladami czasu nadziei” jest dostępna dla zwiedzających w siedzibie Centrum dialogu Obywatelskiego, ul. Damrota 1.

Celem usprawnienia zwiedzania dla grup zorganizowanych konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie drogą elektroniczną: wystawa [dot] pamieciatum [dot] opole [dot] pl wraz z informacją o preferowanym terminie odwiedzenia wystawy.

 

Izba Pamięci Solidarności w miesiącu sierpień nieczynna.

 


Pierwsza Rocznica Izby Pamięci Solidarności

Wraz z rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, świętujemy urodziny Izby Pamięci Solidarności, powołanej do życia w 2019 roku przez Prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, a mieszczącej się w Centrum Dialogu Obywatelskiego, przy ul. Damrota 1. Inicjatorem utworzenia Izby był Roman Kirstein – legenda opolskiej Solidarności i zasłużony obywatel Opola. Ta nowoczesna, multimedialna ekspozycja upamiętnia dzieje osób zaangażowanych w opozycję antykomunistyczną i ruchy wolnościowe działające w latach 80. XX wieku. Wystawa pt. „Śladami czasu nadziei” opowiada losy Opolan, którzy aktywnie uczestniczyli w dążeniach niepodległościowych.

W ramach prowadzonej działalności Izby, w minionym roku organizowane były prelekcje dla młodzieży szkolnej, wystawy czasowe oraz spotkania tematyczne: „Prasowe echa Porozumień Sierpniowych”, „Mój 13 grudnia 1981”, czy też „Kobiety Solidarności”.

Dziękujemy za wspólny pierwszy rok i zapraszamy do obejrzenia filmu.

Dane kontaktowe
Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
45-064 Opole
77 446 15 70 / 77 446 15 74
ngo [at] um.opole.pl

dzielniceatum [dot] opole [dot] pl

 

 

 

Lokalizacja