E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Janusz Kondratowicz

Dla Mieszkańca
Zdjęcie Janusza Kondratowicza

Janusz Kondratowicz pierwsze teksty pisał dla kabaretu klubu studenckiego Stodoła w Warszawie. Później tworzył dla bigbitowych zespołów młodzieżowych, m.in.: Czerwono-Czarnych, Trubadurów, Czerwonych Gitar, Grupy ABC, a także dla solistów różnych pokoleń: Hanny Banaszak, Haliny Frąckowiak, Wojciecha Gąssowskiego, Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Krzysztofa Klenczona, Marii Koterbskiej, Krzysztofa Krawczyka, Heleny Majdaniec, Urszuli Sipińskiej, Zdzisławy Sośnickiej i Andrzeja Zauchy. Z twórczych umiejętności Janusza Kondratowicza korzystały też zespoły Rezerwat i… Top One.
Dzięki jego tekstom poznaliśmy uroki „Zielonych wzgórz nad Soliną”, „Kwiatów we włosach”, „Rysunku na szkle” czy „Papierowego księżyca”, dowiedzieliśmy się, że „Zakochani są wśród nas”, a „W drodze do Fontainebleau”, „To był świat w zupełnie starym stylu” i choć „Anna już tu nie mieszka”, to ciągle jest „Tyle słońca w całym mieście”.
Janusz Kondratowicz był laureatem licznych nagród i wyróżnień, również opolskich na KFPP. Pierwsze przypadło na rok 1964 i „Piosenkę z przedmieścia”, na IV KFPP triumfował utwór „Powrócisz tu”, w 1967 r. wyróżniono „Trzynastego”, a podczas VII KFPP laury spłynęły na „Biały krzyż” i „Ej, sobótka, sobótka”. W 1972 r. nagrodę dla tekstu Janusza Kondratowicza wyśpiewała Urszula Sipińska, interpretując „Jaka jesteś Mario”, a publiczność XII KFPP w 1974 r. uhonorowała własną nagrodą utwór „Tyle słońca w całym mieście”. Evergreeny autorstwa Janusza Kondratowicza często były przypominane w festiwalowych koncertach okolicznościowych.
Dorobek i osobę zmarłego w 2014 r. Janusza Kondratowicza uhonorowano w Stolicy Polskiej Piosenki podczas 56. KFPP, odsłaniając na opolskim rynku poświęconą mu gwiazdę. Obecna na uroczystości żona zmarłego poety Anna Kondratowicz stwierdziła: „Opole było ważne dla mojego męża. (…) Wiem, że nie ma w Polsce lepszego miejsca niż opolski rynek na upamiętnienie czyjejś twórczości”.

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja