E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Kayah

Dla Mieszkańca
Zdjęcie Kayah

Kayah – piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka muzyczna i założycielka wytwórni fonograficznej Kayax. Na początku kariery współpracowała m.in. z Republiką, Grzegorzem Ciechowskim, Martyną Jakubowicz, Wojciechem Waglewskim. W swoim dorobku artystycznym ma takie płyty jak: „Kamień” (1995 r.), „Zebra” (1997 r.), „JakaJaKayah” (2000 r.), „Skała” (2009 r.), „Transoriental Orchestra” (2013 r.). Wokalistka jest autorką takich przebojów jak  „Anioł wiedział”, „Supermenka”, „Na językach” czy „Za późno”. Kayah współpracowała m.in. z Goranem Bregoviciem, Cesarią Evorą oraz Krzysztofem Kiljańskim.
Na XXXVII KFPP w Opolu w 2000 r. artystka otrzymała SuperJedynki aż w czterech kategoriach: najlepsza wokalistka, przebój roku – „Śpij, kochanie śpij”, najlepsza płyta pop – „Kayah i Bregović” oraz najlepszy teledysk – „Prawy do lewego”. Na KFPP w 2005 r. piosenkarka otrzymała SuperJedynkę w kategorii przebój roku za utwór „Prócz ciebie nic”, który wykonała w duecie z Krzysztofem Kiljańskim. Na XLVI KFPP w 2009 r. Kayah odebrała przyznaną przez publiczność i widzów SUPER Superjedynkę.
W 2013 r. w opolskiej Alei Gwiazd Polskiej Piosenki artystka odsłoniła swoją gwiazdę. Na łamach „Festiwalowego Podium” wspominała jak ważny był to dla niej moment: „Myślę, że rok, kiedy odbierałam swoją gwiazdę na rynku w Opolu, był szczególny. Choć byłam o kulach po skręceniu kostki, czułam się bardzo wzruszona. Jako dziecko oglądałam festiwal w telewizji. Nigdy nie sądziłam, że będę tego częścią, i jeszcze, że później otrzymam nawet honorową nagrodę za najwięcej wygranych w Opolu Superjedynek. Życie potrafi czasem bardzo zaskoczyć”.

 

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja