E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Krzysztof Krawczyk

Dla Mieszkańca
Zdjęcie Krzysztofa Krawczyka

Krzysztof Krawczyk to bez wątpienia legenda polskiej muzyki rozrywkowej. Mimo iż artysta swoją karierę rozpoczął w 1963 r., jego piosenki nadal są bardzo popularne, a utwory takie jak: „Parostatek”, „Chciałem być”, „Rysunek na szkle” czy „Mój przyjacielu” zna i śpiewa nawet młodzież.
W 1973 r. po opuszczeniu zespołu Trubadurzy, z którym kilkakrotnie występował na KFPP w Opolu, Krzysztof Krawczyk rozpoczął karierę solową i już indywidualnie zaśpiewał w opolskim amfiteatrze w 1974 r. w koncercie „To śpiewa młodość” utwór „Nie żałuj róż, gdy płonie las”. Artysta był wielokrotnie nagradzany na festiwalu w Opolu, m.in. w 1978 r. za utwór z „Pogrążona we śnie Natalia”. Nowe milenium przyniosło piosenkarzowi wysyp nagród na opolskim festiwalu. W 2002 r. na XXXIX KFPP w Opolu otrzymał SuperJedynkę w kategorii teledysk roku za piosenkę „Mój przyjacielu”. Rok później odebrał aż dwie SuperJedynki: dla najlepszego wokalisty, a także za najlepszy teledysk do utworu „Bo jesteś ty”. W 2004 r. natomiast, podczas XLI KFPP w Opolu, wokaliście wręczono Nagrodę TVP Polonia „Artysta bez granic”. Rok 2005 ponownie okazał się być szczęśliwy dla Krawczyka – artystę uhonorowano SuperJedynką dla najlepszego wokalisty.
Po krótkiej nieobecności na festiwalu w Opolu Krzysztof Krawczyk ponownie zaśpiewał w 2018 r. podczas 55. KFPP. Piosenkarz obchodził wówczas święto 55 lat kariery estradowej. Zapytany o to, czy kocha Opole, odpowiedział: „Jeszcze jak! Tutaj spędziłem najpiękniejsze chwile mojej muzycznej młodości. Był nawet okres, że współpracowałem z Estradą Opolską. Ale najważniejsza dla mnie jest ta moja Gwiazda na Rynku w Opolu. Władze miasta, inaugurując Aleję Gwiazd, umieściły ją tam chyba zaraz po Ewie Demarczyk i Czesławie Niemenie! Ilekroć tu przyjeżdżam, powtarzam za Laskowikiem: «O! Opole!»”.

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja