E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Dostępność w urzędzie
Tekst prosty do czytania ETR
Tłumacz języka migowego

Michał Bajor

Dla Mieszkańca
Zdjęcie Michała Bajora

Najlepszy aktor wśród piosenkarzy i najlepszy piosenkarz wśród aktorów. Od najmłodszych lat mieszkał w Opolu, gdzie dorastał w atmosferze festiwali i teatru. Michał Bajor ukończył PWST w Warszawie. Debiutował pod koniec lat 70., jeszcze jako student, w Teatrze Ateneum. Zagrał kilkadziesiąt ról teatralnych i filmowych, w tym role Che w spektaklu „Evita” (1994 r.) w reż. Marcela Kochańczyka w chorzowskim Teatrze Rozrywki oraz Nerona w „Quo vadis” (2001 r.) w reż. Jerzego Kawalerowicza.
Jako piosenkarz zadebiutował w wieku zaledwie 13 lat w eliminacjach do VIII KFPP w Opolu w 1970 r. W 1973 r., po Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, gdzie brawurowo wykonał utwór „Siemionowna”, został zaproszony do udziału w XIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie.
Michał Bajor wielokrotnie występował na opolskim festiwalu. W 1974 r. na XII KFPP zaprezentował utwór „I niby cóż” w koncercie „To śpiewa młodość”. Podczas XXX KFPP w Opolu w 1993 r. wystąpił w koncercie „Mikrofon i Ekran”, w którym zaśpiewał „Podeptane kwiaty”. Dekadę później, w 2003 r. artysta obchodził jubileusz 30-lecia pracy artystycznej, który świętował podczas XL KFPP. W jubileuszowym koncercie 50. KFPP „Opole! Kocham Cię!” w 2013 r. Michał Bajor wykonał na opolskiej scenie utwór „Ogrzej mnie”. Rok później, na 51. KFPP artysta w koncercie „25 lat! Wolność! Kocham i rozumiem” zaprezentował piosenkę „Nie chcę więcej”.
Po uroczystości odsłonięcia swojej pamiątkowej gwiazdy w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w 2008 r. wyraźnie poruszony Michał Bajor powiedział: „Czuję się w tym momencie bardzo wyróżniony. Czuję się też historią. Piosenki są, pojawiają się na płytach, ulatują. Pojawiają się nowe gwiazdy i gwiazdeczki. A tu taka wbita w bruk gwiazda – mogłaby ją zniszczyć tylko jakaś straszna pożoga”.

 

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja