Nagrody w dziedzinie kultury za rok 2017

NAGRODĘ PROMOCYJNĄ ZA AKTYWNOŚĆ KULTURALNĄ PROMUJĄCĄ MIASTO W KRAJU I ZA GRANICĄ otrzymała:
- Agnieszka Włoch – członek Społecznego Towarzystwa Artystycznego w Opolu, od 20 lat związana z Młodzieżowym Domem Kultury, gdzie w ramach wychowania i kształcenia przez teatr, organizuje przeglądy i spotkania teatralne, konkursy recytatorskie oraz warsztaty teatralne. Z Teatrem „Zapadnia” promuje miasto Opole na Międzynarodowych Festiwalach Teatralnych w kraju i zagranicą.
NAGRODĘ ZA WYBITNĄ DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNĄ I TWÓRCZĄ otrzymał:
- Bartosz Suwiński – nominowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, poeta, krytyk literacki, doktor nauk humanistycznych. Od 15 lat związany
z Opolem, którego literacki fenomen stale opisuje. Autor tomów poezji, prozy, szkiców krytycznych i artykułów naukowych. Moderator licznych rozmów literackich, odbywających się w bibliotekach Opola. Animator życia kulturalnego i literackiego, juror wielu konkursów, nauczyciel i pedagog.
NAGRODĘ DLA ANIMATORÓW KULTURY ZA OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZINIE UPOWSZECHNIANIA KULTURY otrzymała:
- Marta Wolna – od 8 lat związana z Opolem, wiceprezes Stowarzyszenia Opolskie Lamy, koordynatorka licznych festiwali, konkursów i wystaw. Swoje umiejętności artysty plastyka, grafika i fotografa łączy z talentem animatora kultury i wykorzystuje to w pracy na rzecz organizacji wydarzeń kulturalnych w mieście, jak i poza jego granicami.
W TEJ KATEGORII WYRÓŻNIENIE HONOROWE ZA UPOWSZECHNIENIE I PROMOCJĘ TWÓRCZOŚCI OPOLSKICH ARTYSTÓW W REPUBLICE CZESKIEJ otrzymał:
Bohumil Kralik – czeski kurator i konserwator oraz organizator wielu wystaw artystów opolskich w Czechach i czeskich w Polsce. Wielki przyjaciel opolskiego środowiska artystycznego i animator ciekawych wydarzeń zarówno w Czechach jak i Polsce.
NAGRODĘ W DZIEDZINIE OCHRONY DZIEDZICTWA KULTURY ZA WYRÓŻNIAJĄCE DOKONANIA W ZAKRESIE OPIEKI I OCHRONY DÓBR KULTURY NA TERENIE OPOLA otrzymał:
- Zespół Pieśni i Tańca OPOLE – działa nieprzerwanie od 1952 r. Tworzy go ponad 100 osób.
To największy i najstarszy zespół ludowy Opolszczyzny. Pielęgnuje tradycje regionalne w dziedzinie ochrony dziedzictwa kultury. Jest laureatem m.in. Europejskiej Nagrody Folkloru. Koncertuje
w kraju i za granicą. W ostatnim czasie odnosił sukcesy na Festiwalach w Bułgarii, Hiszpanii i Grecji.
NAGRODĘ ZA MECENAT NAD ROZWOJEM KULTURY I OCHRONĄ JEJ DÓBR otrzymali:
- Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A. – zgłoszona przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Katedry Opolskiej „CRUX”. Od lat ECO wspiera finansowo miejskie przedsięwzięcia kulturalne, artystyczne oraz działania związane z renowacją Opolskiej Katedry.
- Nowa Itaka sp. z o.o. – wieloletni mecenas i współorganizator World Press Photo w Opolu – wystawy , która w Polsce gości zaledwie w kilku miastach. Dzięki wsparciu Itaki wystawa może gościć w naszym mieście przez miesiąc, przyciągając nie tylko opolan ale również gości z Polski.
- Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Sp. z o.o. – realizując strategię społecznej odpowiedzialności biznesu wspiera działania edukacyjne i artystyczne Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, realizując wspólnie działania związane z Ogólnopolskim Festiwalem Teatrów Lalek i obchodami Światowego Dnia Wody.
NAGRODĘ ZA CAŁOKSZTAŁT DOKONAŃ ARTYSTYCZNYCH I TWÓRCZYCH otrzymał:
1.Jerzy Beski – wybitny twórca i nestor opolskich artystów. Uczestnik pionierskiego okresu tworzenia środowiska plastycznego w naszym mieście w latach 60-tych. Autor licznych obrazów, fresków i mozaik. Laureat wielu nagród. Nieprzerwanie aktywnie uczestniczy w lokalnym życiu artystycznym.