E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Dostępność w urzędzie
Tekst prosty do czytania ETR
Tłumacz języka migowego

Nagrody w dziedzinie kultury za rok 2017

Dla Mieszkańca
Laureaci nagród w kulturze 2017 rok

NAGRODĘ PROMOCYJNĄ ZA AKTYWNOŚĆ KULTURALNĄ PROMUJĄCĄ MIASTO W KRAJU I ZA GRANICĄ otrzymała:

 1. Agnieszka Włoch – członek Społecznego Towarzystwa Artystycznego w Opolu, od 20 lat związana z Młodzieżowym Domem Kultury, gdzie w ramach wychowania i kształcenia przez teatr, organizuje przeglądy i spotkania teatralne, konkursy recytatorskie oraz warsztaty teatralne. Z Teatrem „Zapadnia” promuje miasto Opole na Międzynarodowych Festiwalach Teatralnych w kraju i zagranicą.

NAGRODĘ ZA WYBITNĄ DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNĄ I TWÓRCZĄ otrzymał:

 1. Bartosz Suwiński – nominowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, poeta, krytyk literacki, doktor nauk humanistycznych. Od 15 lat związany
  z Opolem, którego literacki fenomen stale opisuje. Autor tomów poezji, prozy, szkiców krytycznych i artykułów naukowych. Moderator licznych rozmów literackich, odbywających się w bibliotekach Opola. Animator życia kulturalnego i literackiego, juror wielu konkursów, nauczyciel i pedagog.

NAGRODĘ DLA ANIMATORÓW KULTURY ZA OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZINIE UPOWSZECHNIANIA KULTURY otrzymała:

 1. Marta Wolna – od 8 lat związana z Opolem, wiceprezes Stowarzyszenia Opolskie Lamy, koordynatorka licznych festiwali, konkursów i wystaw. Swoje umiejętności artysty plastyka, grafika i fotografa łączy z talentem animatora kultury i wykorzystuje to w pracy na rzecz organizacji wydarzeń kulturalnych w mieście, jak i poza jego granicami.

W TEJ KATEGORII WYRÓŻNIENIE HONOROWE ZA UPOWSZECHNIENIE I PROMOCJĘ TWÓRCZOŚCI OPOLSKICH ARTYSTÓW W REPUBLICE CZESKIEJ otrzymał:

 Bohumil Kralik – czeski kurator i konserwator oraz organizator wielu wystaw artystów opolskich w Czechach i czeskich w Polsce. Wielki przyjaciel opolskiego środowiska artystycznego i animator ciekawych wydarzeń zarówno w Czechach jak i Polsce.

NAGRODĘ W DZIEDZINIE OCHRONY DZIEDZICTWA KULTURY ZA WYRÓŻNIAJĄCE DOKONANIA W ZAKRESIE OPIEKI I OCHRONY DÓBR KULTURY NA TERENIE OPOLA otrzymał:

 1. Zespół Pieśni i Tańca OPOLE – działa nieprzerwanie od 1952 r. Tworzy go ponad 100 osób.
  To największy i najstarszy zespół ludowy Opolszczyzny. Pielęgnuje tradycje regionalne w dziedzinie ochrony dziedzictwa kultury. Jest laureatem m.in. Europejskiej Nagrody Folkloru. Koncertuje
  w kraju i za granicą. W ostatnim czasie odnosił sukcesy na Festiwalach w Bułgarii, Hiszpanii i Grecji.

NAGRODĘ ZA MECENAT NAD ROZWOJEM KULTURY I OCHRONĄ JEJ DÓBR otrzymali:

 1. Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A. – zgłoszona przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Katedry Opolskiej „CRUX”. Od lat ECO wspiera finansowo miejskie przedsięwzięcia kulturalne, artystyczne oraz działania związane z renowacją Opolskiej Katedry.
 2. Nowa Itaka sp. z o.o. – wieloletni mecenas i współorganizator World Press Photo w Opolu – wystawy , która w Polsce gości zaledwie  w kilku miastach. Dzięki wsparciu Itaki wystawa może gościć w naszym mieście przez miesiąc, przyciągając nie tylko opolan ale również gości z Polski.
 3. Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Sp. z o.o. – realizując strategię społecznej odpowiedzialności biznesu wspiera działania edukacyjne i artystyczne Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, realizując wspólnie działania związane z Ogólnopolskim Festiwalem Teatrów Lalek i obchodami Światowego Dnia Wody.

NAGRODĘ ZA CAŁOKSZTAŁT DOKONAŃ ARTYSTYCZNYCH I TWÓRCZYCH otrzymał:

1.Jerzy Beski – wybitny twórca i nestor opolskich artystów. Uczestnik pionierskiego okresu tworzenia środowiska plastycznego w naszym mieście w latach 60-tych. Autor licznych obrazów, fresków i mozaik. Laureat wielu nagród. Nieprzerwanie aktywnie uczestniczy w lokalnym życiu artystycznym.

Dane kontaktowe
Wydział Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej
ul. Żeromskiego 3
45-053 Opole
77 54 11 421 / 422 / 434 / 451 / 452
Lokalizacja