E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Dostępność w urzędzie
Tekst prosty do czytania ETR
Tłumacz języka migowego

Opole w czołówce najbardziej otwartych miast

Dla Mieszkańca
Opole z lotu ptaka

Opole znalazło się w czołowej 10 miast najbardziej otwartych na ludzi w naszym kraju. Ranking opublikował prestiżowy magazyn Forbes. Nagrodę na uroczystej gali odebrał prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
To nagroda dla Was, drodzy opolanie, za Waszą życzliwość, uśmiech, otwartość i tolerancję – mówił prezydent Arkadiusz Wiśniewski odbierając nagrodę. – Jesteśmy miastem obywatelskim, wsłuchującym się w głos mieszkańców i odpowiadającym na ich potrzeby. Nie jest przypadkiem, że co o roku przyjeżdża do nas 20 tysięcy studentów, a w zeszłym roku w Urzędzie Pracy zarejestrowało się 40 tysięcy osób zza wschodniej granicy. Jesteśmy miastem radosnym i przyjaznym do życia.
Przygotowując ranking sprawdzano m.in. na ile miasta pozwalają mieszkańcom mieć wpływ na wydawanie publicznych pieniędzy czyli jaką część miejskich wydatków stanowił budżet obywatelski w 2018 roku. Pytano również o inne formy partycypacji mieszkańców. Za wskaźnik otwartości uznano także dbałość o integrację wielopokoleniową i o to, co miasta robią dla osób z niepełnosprawnościami. Każde z miast zaproszonych do wypełnienia kwestionariusza mogło przedstawić swe projekty służące zwiększeniu otwartości.
Liderem rankingu został Poznań. Opole znalazło się na 7. miejscu. Za Poznaniem w rankingu na kolejnych miejscach znalazły się: Wrocław, Gdańsk, Warszawa, Łódź i Katowice. Za naszym miastem były natomiast: Rzeszów, Szczecin i Kraków.
 

Dane kontaktowe
Urząd Miasta Opola
ul. Rynek 1A
45-015 Opole
77 45 11 800
urzad [at] um.opole.pl
Lokalizacja