E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Dostępność w urzędzie
Tekst prosty do czytania ETR
Tłumacz języka migowego

Paweł Kukiz

Dla Mieszkańca
Zdjęcie Pawła Kukiza

Paweł Kukiz to pochodzący z Paczkowa wokalista, kompozytor i autor tekstów. Jest założycielem i współtwórcą zespołów Hak, CDN, Aya RL oraz Piersi. Artysta ma na swoim koncie wiele albumów studyjnych, m.in.: „Raj na ziemi” (1997 r.) i „Pieśni ojczyźniane” (2000 r.) z zespołem Piersi, „Borysewicz & Kukiz” (2003 r.) z Janem Borysewiczem czy płytę „Zakazane piosenki” (2014 r.) wydaną solowo.
Na XXVI KFPP w Opolu w 1989 r. w trakcie koncertu „Rock Opole” zespół Aya RL zaprezentował m.in. „Skórę”. Paweł Kukiz – w artykule Adama Halbera – wspomina pracę nad tym przebojem grupy: „To była prawie sekta […] Pracowaliśmy po kilkanaście godzin dziennie w malutkiej kawalerce położonej na 21. piętrze wieżowca warszawskiej Ściany Wschodniej. Ścisk był taki, że Igor grał na klawiszu, a ja wychodziłem na balkon z mikrofonem i coś tam sobie nuciłem. Z mikrofonem, bowiem wszystkie nasze próby, wszystkie przymiarki, wszystkie pomysły były nagrywane. No i właśnie któregoś razu Igor zagrał kilka jakichś dźwięków, które mnie zelektryzowały. Odzywam się więc z tego balkonu: «Zaczekaj, zaczekaj, zagraj to jeszcze raz». On gra, ja już podchwytuję melodyjkę, to prawda, że prostą, ale dość chwytliwą, nucę, jakieś tam, pam, pam. I wydaje się, że to już jest coś. Tak powstał utwór, który opatrzony tekstem miał zaistnieć pod tytułem «Skóra»”.
W 2008 r. Paweł Kukiz odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. Artysta podkreślił przy tej okazji swoje przywiązanie do Stolicy Polskiej Piosenki: „Opole to moje miasto. To tutaj zostanie. Nie traktuję tej gwiazdy jako jakiejś nagrody za osiągnięcia artystyczne. To jest mój ślad w moim mieście”.

 

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja