E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Dostępność w urzędzie
Tekst prosty do czytania ETR
Tłumacz języka migowego

Perfect

Dla Mieszkańca
Zdjęcie zespołu Perfect

Perfect to jedna z legendarnych formacji w historii polskiego rocka. Poza muzyką, o sile rażenia grupy stanowiły znakomite teksty Bogdana Olewicza, który umiejętnie potrafił przemycić w nich nawiązania do ówczesnej, mało optymistycznej sytuacji w kraju. Spod jego ręki wyszła nieśmiertelna „Autobiografia”, a także „Nie płacz Ewka”, „Niewiele ci mogę dać” czy „Obracam w palcach złoty pieniądz”.
Pierwszy raz zespół Perfect wystąpił na KFPP w Opolu w koncercie „Rock w Opolu” w 1981 r. Niewątpliwie to jednak występ na XX KFPP w Opolu w 1983 r. był przełomowy dla grupy. Zbigniew Hołdys zawiesił działalność zespołu, a koncert w Opolu był wówczas ostatnim występem grupy przed reaktywacją na kilka występów w 1987 r. W 1992 r. Zbigniew Hołdys definitywnie rozwiązał zespół Perfect i na wiele lat wycofał się z życia muzycznego. Rok później, po udanym tournée za oceanem i po namowach fanów, grupa powróciła na stałe – jednak już bez Hołdysa.
Zespół Perfect z sukcesami występował na festiwalu w Opolu, za każdym razem wzbudzając zachwyt publiczności. Podczas XXXVI KFPP w Opolu w 1999 r. otrzymał nagrodę Grand Prix za całokształt działalności artystycznej. W 2011 r. w ramach dodatkowego trzeciego dnia KFPP, zorganizowanego tylko przez Miasto Opole, odbył się koncert „Perfect i przyjaciele” z okazji 30. rocznicy działalności artystycznej zespołu. Ponadto, przed koncertem członkowie Perfectu odsłonili swoją pamiątkową gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. „Dzięki festiwalowi Opole od półwiecza jest już swego rodzaju zabytkiem kultury” – mówił podczas uroczystości lider i wokalista zespołu – Grzegorz Markowski.
W 2015 r. na 52. KFPP w Opolu Perfect został uhonorowany SuperJedynką w kategorii przebój roku za piosenkę „Wszystko ma swój czas” oraz SuperJedynką Widzów TVP1.

 

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja