Filmy / Spektakle

46. Opolskie Konfrontacje Teatralne Klasyka Żywa: "Lalka" w Teatrze Kochanowskiego

Teatr im. Jana Kochanowskiego
pl. Teatralny 12

Powieść Bolesława Prusa, czołowe dzieło epoki pozytywizmu, postrzegana jest jako analiza polskiego społeczeństwa u schyłku XIX. wieku. Jednak Radosław Rychcik przygląda się jej jako utwo­rowi o niespełnionej miłości kupca w średnim wieku do młodej ary­stokratki. To właśnie uczucie jest siłą napędową działań głównego bohatera. Bez miłości do Izabeli nie byłoby wyprawy Wokulskiego na Bałkany i do Paryża, rozbudowy sklepu, spółki handlowej, ma­rzeń o pracy naukowej, spotkania z Geistem, planów społecznych, ani praktykowanego miłosierdzia. Ewolucja miłości Wokulskiego do Łęckiej jest równocześnie procesem „stawania się” - wyzwolenia z niewoli, jaką jest uczucie do Izabeli. To proces bolesny, ale rów­nocześnie niezbędny do tego, by Wokulski odkrył, czego naprawdę pragnie i kim naprawdę jest. Czy jednak uda mu się zaakceptować siebie realnego, a nie wyobrażonego?

„To nowe spojrzenie na ,,Lalkę”, podane w niezwykle efektownym opakowaniu scenograficznym, muzycznym i aktorskim, pokazuje nam, że tak naprawdę nie mamy do czynienia z przebrzmiałą konwencją o niespełnionej miłości. O dziwo, takie spojrzenie nie wyklucza szacunku wobec tekstu Bolesława Prusa i za to brawa dla realizatorów".
Wojciech Giczkowski

Dodatkowe informacje:

45 minut przed spektaklem, w foyer teatru, odbędzie się spotkanie z cyklu „Słowem wstępu”, które jest krótkim wprowadzeniem do tytułu.
po zakończeniu spektaklu zapraszamy również na spotkanie z twórcami, które odbędzie się przed wejściem na scenę Modelatornia.