Wystawy / Targi

Wystawa grafik Krzysztofa Balcerowiaka, Jarosława Janasa, Pawła Kaszczyńskiego i Piotra Mastalerza w Miejskiej Bibliotece Publicznej

ul. Minorytów 4

OBOK SŁÓW…

Wystawę można oglądać do 7 maja 2022 roku.

Charakter i umiejscowienie ekspozycyjnej przestrzeni Galerii skłania do refleksji opartej o sposoby wyrażania wniosków, płynących z obserwacji świata, rodzących całe zakresy pytań i wątpliwości bądź służących wyrazowi zachwytu… –  formułowanych w ramach różnych umów językowych, których sygnatariuszami jesteśmy. O ile zechcemy i zdążymy przeznaczyć odpowiednią ilość czasu i miejsca na zapoznanie się z warunkami owych porozumień podlegającym nieustannym fluktuacjom i redefinicjom. A może raczej o ile zdołamy pogodzić się z możliwością jedynie fragmentarycznego uchwytywania znaczeń wobec towarzyszącej nam jednocześnie tęsknoty za bardziej całościowym i/lub bardziej prawdziwym porządkiem rzeczy. Wydaje się, że taki rodzaj tęsknoty znajduje swoje miejsce w szeregu perspektyw, z których po spojrzeniu na świat okazuje się, że pojęcia, którymi posługujemy się na co dzień są nie tylko niewystarczające, ale ulegają pewnej zapaści, nie mogąc już stanowić instrumentów do wyrażania sensów. Ludwik Wittgenstein mówił o występującym wówczas „jałowym biegu” słów. Wypowiedzi obrazowe – czy ujmując to szerzej – wypowiedzi w ramach sztuk wizualnych nie stanowią jedynie alternatywny dla języka mówionego i pisanego, prostego zamiennika artykulacyjnego. Pozawerbalne ujmowanie sensów odwołuje się bowiem do rejonów postrzeżeniowych o dość złożonych mechanizmach, angażujących całe pokłady pamięci, wiedzy, emocji, pragnień i potrzeb – indywidualnych i społecznych. Może robić to równie intensywnie do literatury, operując tą samą pojęciowością choć odmiennymi strukturami semantycznymi, których warstwa estetyczna nie może być pozostawiona samej sobie (dekoracyjność) jeśli odpowiednio mają zostać wydobyte znaczenia. Obecna wystawa umożliwia spotkanie czterech autorskich postaw, odmiennych zarówno pod względem artykulacyjnym jak i tematycznym.

dr hab. Paweł Kaszczyński prof. UAP