E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Dostępność w urzędzie
Tekst prosty do czytania ETR
Tłumacz języka migowego
Opolska Wenecja

Odkryj Opole na weekend

Dla Turysty

Marzysz o Wenecji? A może chciałbyś przeżyć przygodę w tropikach? Opole to idealne miejsce, aby odpocząć od zgiełku dużego miasta, odkrywać muzyczne inspiracje i wsłuchać się w naturę. Stare Miasto jest malowniczo położone wzdłuż rzeki Odry na dwóch wyspach – Pasiece i Bolko. Dzięki swojej kameralności w Opolu wszędzie jest blisko. Przygotowaliśmy dla Was interesujący plan, jak dobrze spędzić u nas czas.  

Panorama Opola

 

Dzień pierwszy - Piątek

Wieczorny rekonesans (3 godz.)

Po przyjeździe do Opola i zakwaterowaniu w hotelu warto wybrać się na wieczorny spacer po Starym Mieście. Kameralny, otoczony pięknymi stylowymi kamieniczkami opolski Rynek, to jeden z najbardziej urokliwych zakątków w mieście. Znajdziecie tu klimatyczne restauracje i kawiarenki, które zachęcają do wieczornego relaksu. Sercem tego miejsca jest Ratusz – wzorowany na florenckim Pałacu Vecchio. Zwieńczeniem wieczoru będzie spacer wzdłuż Opolskiej Wenecji rozciągniętej nad pięknym Kanałem Młynówka. Malownicze kamieniczki, wzniesione na fundamencie średniowiecznych murów miejskich, odbijające się w lustrze wody, tworzą bajkowy widok sprzyjający miłosnym wyznaniom.

Rynek - Ratusz

Opolska Wenecja

Dzień drugi - Sobota

Historyczne miejsca (3 godz.)

Zaczynamy od najlepszego punktu widokowego Opola, a zarazem jednego z najstarszych obiektów architektury obronnej w Polsce, czyli Wieży Piastowskiej. Interaktywna wystawa w środku wieży przeniesie was w okres średniowiecza. Kierując się w stronę Rynku i ul. Św. Wojciecha dotrzecie do Muzeum Śląska Opolskiego, w którym znajduje się makieta Opola z połowy XVIII wieku oraz zbiory niezwykłych wykopalisk z pradawnej osady na opolskim Ostrówku.

Panorama Opola - widok na Wieżę Piastowską

Tuż obok muzeum wchodzimy po pięknie odrestaurowanych schodach prowadzących do najstarszej rzymskokatolickiej świątyni w Opolu - kościoła Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha. Rozpościera się z nich widok na całe śródmieście. Ponieważ ulokowano tu główne budynki Uniwersytetu Opolskiego – Collegium Maius i Collegium Minus miejsce to nazwane jest Wzgórzem Uniwersyteckim. Według miejskiej legendy tu właśnie nawracał na wiarę chrześcijańską, chrzcił i nauczał u schyłku X w. biskup Pragi, przyszły święty – Wojciech, patron naszego miasta. Dziś stoi tam Studnia Św. Wojciecha z piękną, ażurową kopułą nad kamienną cembrowiną.

Kościół na Górce

Studnia Wojciechowa

 

We wschodniej części wzgórza znajduje się Skwer Artystów. W niewielkim, pięknie zaaranżowanym zakątku miasta ustawiono kilka współczesnych rzeźb artystów związanych z Opolem. Prócz Osieckiej, Niemena czy Grechuty – wielkich gwiazd festiwali opolskich – jest tu również pomnik poety, Jonasza Kofty, czy reformatora teatru, tworzącego w Opolu, Jerzego Grotowskiego. To bez wątpienia jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w mieście.

 

Wzgórze Uniwersyteckie

Muzyczne atrakcje (2,5 godz.)

A teraz czas na rozrywkę! Jeśli chcesz się przekonać, w jakim rytmie gra Stolica Polskiej Piosenki to zacznij zwiedzanie od legendarnego Amfiteatru Tysiąclecia, w którym od 1963 roku odbywa się Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki (KFPP). Ta kultowa scena wykreowała dziesiątki artystów i setki przebojów. Na teren amfiteatru wejdziesz nieodpłatnie. Kolejną atrakcją, a zarazem perełką w skali kraju, jest Muzeum Polskiej Piosenki. Mieści się ono we wnętrzu amfiteatru. Nowoczesna i w pełni multimedialna ekspozycja przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Przeżyjecie tam ekscytującą podróż w głąb polskiej muzyki, nagracie swoją piosenkę, a także wirtualnie przymierzycie stroje gwiazd.

Amfiteatr

 

Muzeum Polskieju Piosenki

Kierując się w stronę centrum, polecamy spacer przy Stawie Zamkowym. W rytm polskich przebojów gra cała fontanna, nie tylko strumieniami wody, ale także bogactwem barw. Warto przysiąść sobie na ławeczce i obejrzeć to widowisko. Ale to nie wszystko! Nieopodal stawku, na opolskim Rynku, można podziwiać Aleję Gwiazd Polskiej Piosenki, która liczy ich już ponad 60. Swoje gwiazdy mają tu m.in. Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Edyta Geppert, Ewa Demarczyk, Kora, Kayah, Wojciech Młynarski czy Irena Santor.

Staw Zamkowy

Aleja Gwiazd, rynek, ratusz

Dzień trzeci - Niedziela

Odpoczynek na łonie natury – Ogród Zoologiczny (4 godz.)

Kierując się z centrum do Ogrodu Zoologicznego mijamy bardzo urokliwą dzielnicę - Wyspę Pasiekę, która prowadzi do Parku Nadodrzańskiego. To wymarzone miejsce dla tych, którzy w wolnej chwili lubią biegać, spacerować, jeździć na rolkach albo ćwiczyć jogę. W sezonie letnim przy nadodrzańskim bulwarze cumuje statek wycieczkowy oferujący rejsy po Odrze.

Park Nadodrzański

Przechodząc przez most pieszo-rowerowy im. Ireny Sendlerowej dotrzemy na Wyspę Bolko - ukochanego miejsca mieszkańców Opola. Kipiąca zieleń, a w niej plątanina ścieżek i alejek zaprasza na długie spacery. Niewątpliwie największą atrakcją wyspy jest opolski Ogród Zoologiczny, czyli fauna i flora całego świata w pigułce. To zielona kraina spokoju, w której żyje ponad 3800 zwierząt ze wszystkich stron świata. Jedną z najnowszych inwestycji ogrodu jest Kraina Bioróżnorodności – egzotyczna szklarnia wraz z wolierą dla ptaków, dzięki której poczujesz się niczym podróżnik w tropikalnej dżungli. Zwiedzający, zwłaszcza najmłodsi, mogą zajrzeć do mini zoo i pogłaskać zwierzaki. Są też place zabaw, miejsca piknikowe i punkty gastronomiczne. Opolskie zoo to miejsce, w którym można spędzić wiele godzin nie nudząc się ani minuty!

Informacje praktyczne

Jak dotrzeć do Opola?

Zabytkowy Dworzec PKP znajduje się w ścisłym centrum miasta. Dzięki czemu większość atrakcji turystycznych jest na wyciągnięcie ręki i dotrzesz do nich komunikacją miejską lub pieszo. Opole jest bardzo dobrze skomunikowane z innymi miastami w Polsce dzięki bliskości autostrady A4.  Poruszając się samochodem pamiętaj o strefie płatnego parkowania obowiązującej w tygodniu w godz. 8.00 – 17.00. Możesz pobrać „zerowy” bilet, który upoważnia do bezpłatnego postoju przez 15 minut.

Gdzie się zatrzymać?

Zatrzymaj się w jednym z wielu hoteli, hosteli, apartamentów czy studio. Bazę wybranych obiektów znajdziecie na naszej stronie: www.opole.pl/dla-turysty/gdzie-spac

Gdzie zjeść?

Zjedz pyszny obiad lub wypij kawę w jednej z klimatycznych restauracji i pubów na terenie miasta. Prezentację wybranych lokali znajdziesz tutaj: www.opole.pl/dla-turysty/gdzie-zjesc

Panorama Opola

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja