E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Dostępność w urzędzie
Tekst prosty do czytania ETR
Tłumacz języka migowego
Piastonalia

Piastonalia

Kulturalne
Muzyczne

Kolorowo, gwarno, tłoczno i głośno robi się w Opolu, kiedy we władanie biorą je studenci. A dzieje się tak raz w roku, podczas majowych Piastonaliów. Studencka brać na kilka dni opanowuje wtedy miasto, w którym bawi się za dnia i całe noce.
Wszystko zaczyna się barwną Żakinadą – kolorowym korowodem, w którym biorą udział setki przebranych za najdziwniejsze postaci studentów. Wędrują na opolski Rynek, gdzie symbolicznie przejmują władzę nad miastem.
Na Błoniach Politechniki Opolskiej od kilku lat odbywa się Eksplozja Kolorów, podczas której przy dźwiękach muzyki dziesiątki ludzi wirują w obłokach kolorowego pyłu. Niedaleko Opola, w Turawie, gdzie jest jedno z najpiękniejszych jezior na Opolszczyźnie, odbywa się weekendowy studencki piknik, na którym nie brakuje ognisk, konkursów, zabaw i imprez pod gołym niebem. Podczas opolskich Piastonaliów odbywają się też m.in. turniej gier komputerowych czy planszowych, dzień sportu, kajakarskie regaty na Odrze i Wyścig Smoczych Łodzi po Kanale Młynówka. A na koniec, by nieco zwolnić, odbywa się wielkie studenckie grillowanie.
A poza tym jest muzyka, muzyka i jeszcze raz muzyka! Koncerty podczas Piastonaliów odbywają się codziennie. Każdego wieczoru na scenę wychodzi kilka gwiazd przeróżnych gatunków muzycznych – rock, dance, pop, hip hop, czasem nawet disco polo.

Dane kontaktowe
Samorząd Studencki Politechniki Opolskiej oraz Uniwersytetu Opolskiego