E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Jacek Kaczmarski

Dla Mieszkańca
Zdjęcie Jacka Kaczmarskiego

Pieśniarz, poeta, autor wierszy i tekstów piosenek, a także prozaik. Jego sceniczną twórczość stanowią głównie piosenki o tematyce historycznej i społeczno-politycznej. Jacek Kaczmarski napisał kilkaset piosenek i wierszy, dał niezliczoną liczbę recitali. Wypracował oryginalne programy estradowe m.in. „Mury”, „Raj”, „Muzeum”, „Krzyk”, w których pieśni układały się w spektakle, będące refleksją nad historią, a jednocześnie komentarzem do współczesności.
W 1979 r. w Teatrze na Rozdrożu odbyła się premiera programu „Mury”, który zainaugurował wieloletnią współpracę Kaczmarskiego z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Artysta dwukrotnie wystąpił na KFPP w Opolu. W 1980 r. w koncercie towarzyszącym festiwalowi na scenie Teatru im. J. Kochanowskiego trio (Kaczmarski, Gintrowski, Łapiński) wykonało utwór „Mury”. Został on nagrodzony przez dziennikarzy, co dało artystom prawo udziału w koncercie laureatów w amfiteatrze. Kaczmarski zaprezentował „Obławę”, jednak nie zaistniał podczas telewizyjnej transmisji. Rok później poeta ponownie wziął udział w opolskim festiwalu i zdobył II nagrodę w konkursie kabaretowym za „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego”. Dzięki częściowemu zniesieniu cenzury, występ artysty został wyemitowany.
Ogłoszenie stanu wojennego w Polsce zastało Kaczmarskiego za granicą, gdzie postanowił pozostać. Nadal jednak prowadził działalność koncertową w środowiskach polonijnych na całym świecie, podjął też pracę radiowca w rozgłośni Wolna Europa (1984–1994) i tworzył. Powstały wtedy zbiory poezji i albumy m.in. „Zbroja”, „Kosmopolak”, „Dzieci Hioba”. Na początku lat 2000 zaczął odczuwać problemy zdrowotne, lecz mimo postępującej choroby nowotworowej nie zaniechał twórczości poetyckiej i prozatorskiej. W marcu 2004 r. Jacek Kaczmarski otrzymał za całokształt twórczości nagrodę ,,Fryderyka”, której nie zdążył już odebrać osobiście. Od czerwca 2008 r. artysta jest upamiętniony w opolskiej Alei Gwiazd Polskiej Piosenki.

 

 

контактні дані
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
місце