E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Jan Pietrzak

Dla Mieszkańca
Zdjęcie Jana Pietrzaka

Najbardziej znany jako twórca i lider kabaretów – studenckiego w Hybrydach i Kabaretu pod Egidą – komentator nastrojów polskiego społeczeństwa ostatniego półwiecza, ale też autor wielu piosenek. Każdy z aspektów swej scenicznej działalności prezentował wiele razy podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki.
Po raz pierwszy Jan Pietrzak pojawił się w opolskich koncertach, jako współautor i wykonawca piosenek, w czerwcu 1964 r., podczas II KFPP. W następnym roku zaprezentował się z zespołem kabaretowym w imprezach towarzyszących i koncertach ocenianych, wykonując m.in. nagrodzoną piosenkę „Pamiętajcie o ogrodach”. W 1966 r. organizatorzy festiwalu przekazali „Hybrydom” scenę Teatru Lalki i Aktora, gdzie twórcy przedstawili bogaty w piosenki program „Co słychać”. Kabareton z 1968 r. pomieścił trzy piosenki Pietrzaka, a za jedną z nich – „Spokojnie, chłopie”, którą zaśpiewał osobiście – został nagrodzony. Udział Jana Pietrzaka i jego piosenek w maratonach kabaretowych KFPP zaczął nabierać znamion tradycji i tak miało pozostać przez następnych kilkadziesiąt lat. W tym czasie prezentował się solo i z Kabaretem pod Egidą, przedstawiając monologi, skecze i piosenki.
Doceniano w Opolu także twórczość piosenkową Jana Pietrzaka. Na VIII KFPP w 1970 r. otrzymał nagrodę za utwór „Marsjanie nie zagrażają Ziemi”, w 1974 r. za ,,Gdzie ci mężczyźni”, a powstała w 1976 r. pieśń „Żeby Polska była Polską” pięć lat później zdobyła nagrodę publiczności i „Złotą Karolinkę” za przebój sezonu na XIX KFPP. W 1990 r. uhonorowano Jana Pietrzaka za wybitną twórczość literacką oraz jej prezentację na polskiej estradzie i festiwalach piosenki. 54. KFPP w Opolu w 2017 r. dał artyście możliwość podsumowania swojego estradowego dorobku w programie „Z PRL-u do Polski”. W tym samym roku Jan Pietrzak odsłonił swoją pamiątkową gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki na opolskim rynku.

контактні дані
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
місце