E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Karin Stanek

Dla Mieszkańca
Zdjęcie Karina Stanka

Nazywana legendą bigbitu, jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat 60., żywiołowa solistka Czerwono-Czarnych, wokalistka i kompozytorka. Wylansowała takie przeboje jak „Malowana piosenka”, „Chłopiec z gitarą” czy „Jedziemy autostopem”.
Na I KFPP w Opolu w 1963 r. otrzymała wyróżnienie za debiut, a rok później na II KFPP za interpretację. Na KFPP w 1964 r. dostała także nagrodę specjalną za wykonanie piosenki „Jedziemy autostopem”. W kolejnych edycjach opolskiej imprezy była doceniana również przez publiczność. Na III KFPP w Opolu w 1965 r. w koncercie inauguracyjnym „Dobry wieczór, piosenko” wystąpiła utworem z „Tato, kup mi dżinsy”. Na XII KFPP w 1974 r. wystąpiła w koncercie inauguracyjnym – w którym zaprezentowała m.in. piosenki „Malowana piosenka” i „Chłopiec z gitarą” oraz w koncercie „Premiery” – podczas którego zaśpiewała utwór „Dyskoteka Rock”. W tym samym roku otrzymała też odznakę za zasługi dla miasta Opola. Dwa lata później piosenkarka wyjechała na stałe do Niemiec.
W 2011 r. na KFPP w Opolu największe przeboje artystki zaprezentowały m.in. Ania Wyszkoni i Halina Mlynkova. W tym samym roku w opolskiej Alei Gwiazd Polskiej Piosenki pamiątkową gwiazdę Karin Stanek odsłonili wspólnie muzyk Wojciech Korda i Anna Kryszkiewicz – długoletnia przyjaciółka i menedżerka artystki. „Jestem ogromnie wzruszona i szczęśliwa, że mogę odsłonić gwiazdę Karin, z którą pracowałam i przyjaźniłam się ponad 40 lat” – mówiła Kryszkiewicz podczas uroczystości.

контактні дані
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
місце