E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Kampania: Czyste Powietrze Oddech dla Opola

Dla Mieszkańca
Czyste Powietrze Oddech dla Opola

Miasto Opole w 2017 roku podjęło nową inicjatywę w walce o poprawę jakości powietrza: Program „Czyste powietrze - oddech dla Opola”. Przedmiotowy program to szereg działań związanych z ograniczeniem niskiej emisji i poprawą jakości powietrza w Opolu, który obejmuje m.in: udzielanie dotacji na znamię sposobu ogrzewania, a także prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych. W ramach jego realizacji opracowano logo:

Czyste powietrze oddech dla Opola

 
przeprowadzane są akcje informacyjno-edukacyjne dla mieszkańców miasta Opola oraz prowadzony jest portal informacyjno-edukacyjny www.niskaemisjaopole.pl o tematyce związanej z niską emisją na terenie miasta Opola. Strona zawiera porady dla mieszkańców nt. sposobów efektywnego palenia w piecach węglowych, artykuły o tematyce niskiej emisji, informacje o obowiązujących przepisach prawnych w zakresie ochrony powietrza oraz linki do stron zawierających informacje w ww. tematyce.  Publikowane są wyniki badań Państwowego monitoringu jakości powietrza, prowadzonego przez WIOŚ, jak również wyniki badań monitoringu wspomagającego prowadzonego na zlecenie Miasta Opola. Prowadzony jest też profil na Facebooku „powietrze opole”, gdzie na bieżąco są podawane informacje dotyczące ochrony powietrza.

Wymiana pieców, monitoring jakości powietrza i kampania informacyjna służą kilku ważnym celom. Przede wszystkim chodzi o redukcję niskiej emisji, co jest przejawem dbałości o zdrowie mieszkańców miasta. Niska emisja to emitowane przez kominy o wysokości do 40 m zanieczyszczenia, mające postać gazową lub stałą. Przyczyną tego zjawiska są piece i kotłownie na paliwa stałe, niesprawne instalacje kominowe oraz pojazdy spalinowe. Zanieczyszczenia te mają bardzo negatywny wpływ na środowisko i stan zdrowia ludzi. Dlatego też skuteczna walka z niską emisją przynosi wiele korzyści, w tym zdrowotnych, takich jak, zmniejszenie liczby zachorowań na choroby układu oddechowego, obniżenie zachorowalności na nowotwory, czy też poprawa kondycji i samopoczucia społeczności miasta.

Równie istotne są korzyści ekonomiczne i środowiskowe, wynikające z likwidacji niskiej emisji. Chodzi m.in. o zmniejszenie kosztów eksploatacji i ogrzewania budynków, poprzez ograniczenie zużycia energii, wzrost wartości rynkowej nieruchomości, czy też zwiększenie atrakcyjności turystycznej miasta. Na działaniach Miasta zyskuje też samo środowisko, ponieważ efektywna walka z niską emisją służy spowolnieniu zmian klimatu.
Więcej informacji nt. kampanii można znaleźć na stronie: www.niskaemisjaopole.pl

 

контактні дані
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa
Pl. Wolności 7-8 / ul. Krawiecka 13
45-018 / 45-023 Opole
77 45 11 940 / 77 44 61 084
osr [at] um.opole.pl
місце