E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Dzielnica VIII Śródmieście

Dla Mieszkańca
Dzielnica VIII Śródmieście

HISTORIA
 
Opole mocno rozwijało się w drugiej połowie XIX wieku i na początku XX wieku. Wówczas rozrastało się w kierunku wschodnim patrząc od strony Rynku i Starego Miasta. Wzrost liczby mieszkańców (od 1850 do 1925 roku miasto pod względem mieszkańców powiększyło się ponad pięciokrotnie od 8300 osób w 1850 roku do 43 tys. ludzi w 1925 roku) sprawił, że rozrastało się w kierunku dzisiejszych ulic: Oleskiej, Ozimskiej i 1 Maja. W Śródmieściu znajdują się place miejskie. W 1925 roku wybudowany został charaterystyczny dla dzielnicy kościół pw. Św. Piotra i Pawła.   
 
CIEKAWOSTKI

•    Jednym z najatrakcyjniejszych punktów miasta jest plac Jana Pawła II. W 2018 roku zakończono jego rewitalizację. Plac ten jest zamknięty od strony północnej budynkiem Teatru im. Jana Kochanowskiego. W 1965 roku na placu Lenina (taką wówczas nosił nazwę) wmurowano kamień węgielny pod jego budowę. Oddano go do użytku dopiero po 10 latach w styczniu 1975 roku.
•    Bardzo ciekawy obiekt znajduje się na zbiegu ulic: Armii Krajowej i Plebiscytowej. Stoi tam budynek mieszkalny wybudowany w formie bramy. Zachowując oczywiście wszelkie proporcje był on wzorowany na berlińskiej Bramie Brandenburskiej. W dawnej zabudowie Opola obecna ulica Armii Krajowej była drogą wylotową w kierunku Strzelec Opolskich, a dalej Katowic i Krakowa.
•    W latach 1953-56 na obecnym placu Jana Pawła II stała makieta Pałacu Kultury. Miała ona 11 metrów i w czasie, gdy w Warszawie trwało stawianie tego dobrze nam znanego budynku, Opole miało swoją miniaturkę.
•    W 1981 roku po siedmiu latach budowy oddano do użytku „Opolanina”. Wówczas był on największym domem handlowym w Polsce. Powierzchnia całego kompleksu wynosiła około 20 tys. metrów kwadratowych. Różne stoiska były na trzech poziomach, a od strony północnej były wydzielone osobne sklepy. „Opolanina” odwiedzało tysiące mieszkańców Opola, jak również regionu. 
 

теги
контактні дані
Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
45-064 Opole
77 446 15 70 / 77 446 15 74
ngo [at] um.opole.pl

dzielniceatum [dot] opole [dot] pl

 

 

 

місце