E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Budka Suflera

Dla Mieszkańca
Zdjęcie zespołu Budka Suflera

Budka Suflera to lubelski zespół rockowy, który ma w swoim dorobku wiele płyt, m.in.: „Cień wielkiej góry” (1975 r.), „Cisza” (1993), „Nic nie boli tak jak życie” (1997 r.), na których znalazły się takie hity jak: „Jest taki samotny dom”, „Twoje radio” czy „Takie tango”. Grupa wielokrotnie występowała na KFPP w Opolu, m.in. na XIII KFPP (1975 r.) z „Cieniem wielkiej góry”, na XV KFPP (1977 r.) z „Komentarzem do pewnej legendy” czy na XXXVII KFPP (2000 r.) z „Balem wszystkich świętych”.
Budka Suflera na XLI KFPP w Opolu w 2004 r., podczas którego świętowała 30-lecie działalności, dwukrotnie wykonała „Takie tango”. Andrzej Mogielnicki – autor słów „Takiego tanga” – podzielił się z czytelnikami „Angory” historią jego powstania: „Taki trochę przedwojenny klimat, ale raczej skierowany w stronę słuchaczek. Zanim obiad był gotowy, skończyłem tekst. Świadom, że czeka mnie trudna przeprawa z zespołem. Przeczytałem całość Ulce, wysłałem faksem do Lublina i mówię: «Uważaj, teraz się zacznie». Za cztery godziny telefon. Dzwoni Romek: «Słuchaj, Mogiel, co to za tekst? Jaki atrament? Jakie Buenos Aires? Jakie tango?» No to ja tłumaczę, że to wielki świat, że trzeba «szeroko», że muzyka mnie zainspirowała. A on swoje: «No dobrze, ale spróbuj coś innego»”. Ostatecznie utwór został nagrany w niezmienionej formie.
W 2018 r. grupa odsłoniła swoją gwiazdę w opolskiej Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. W wydarzeniu wzięli udział Romuald Lipko, Krzysztof Cugowski oraz Tomasz Zeliszewski. Podczas uroczystości Akademicki Chór Politechniki Opolskiej zaśpiewał największe przeboje Budki Suflera.

 

 

контактні дані
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
місце