E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS

Helena Majdaniec

Dla Mieszkańca
Zdjęcie Heleny Majdaniec

Wokalistka związana z nurtem bigbitowym, nazywana „królową twista”. Kariera piosenkarska Heleny Majdaniec rozpoczęła się w 1962 r. wraz z udziałem w I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Dzięki swoim interpretacjom została jedną z laureatek festiwalu i otrzymała pełnoprawny angaż do zespołu Czerwono-Czarni. Wylansowała wiele przebojów, w popularnym wtedy rytmie twista m.in.: „Czarny Ali Baba”, „Jutro będzie dobry dzień”, „Wesoły twist”, „Rudy rydz”, „Długi Bill” czy „Zakochani są wśród nas”.
W 1968 r. wyjechała do Paryża i postanowiła zostać we Francji na stałe. Występowała tam w kabaretach, a także w telewizji i radio. Ponadto koncertowała m.in. w Szwajcarii, USA, Kanadzie i Maroku. Do Polski przyjechała w 1986 r., by wziąć udział w imprezie „Old Rock Meeting”. Po latach nieobecności artystka zdecydowała się na powrót do Polski. Po raz ostatni Helena Majdaniec wystąpiła publicznie 16 stycznia 2002 r. w programie TVN „Rozmowy w toku”, w którym zapowiadała swój powrót na scenę. Zmarła nagle 18 stycznia 2002 r. w Szczecinie.
Gwiazdę upamiętniającą artystkę w opolskiej Alei Gwiazd Polskiej Piosenki odsłoniła w 2015 r. jej siostrzenica Małgorzata Majdaniec. Uroczystość uświetnił także występ Akademickiego Chóru Politechniki Opolskiej, który przypomniał największe przeboje „królowej twista”.

 

контактні дані
Wydział Promocji
ul. Koraszewskiego 7-9
45-011 Opole
bp [at] um.opole.pl
місце